BRATISLAVA.
Na dosiahnutie samospráv odolnejších voči korupčným tlakom odporúča kandidátom na starostov, primátorov a poslancov samospráv miest a obcí vyše 80 konkrétnych opatrení.
Medzi hlavné z nich patrí zavedenie elektronických aukcií pri prideľovaní zákaziek, zverejňovanie zmlúv a faktúr platených z obecných peňazí na internete, zapojenie občanov do diskusií o pripravovaných investičných akciách a zmenách územného plánu a v neposlednom rade tiež odporúča zvýšenie informovanosti obyvateľov o rozdeľovaní dotácií, bytov či miest v sociálnych zariadeniach, agentúru SITA o tom informoval Tomáš Jacko z Transparency International Slovensko (TIS).
Ako ďalej konštatuje TIS, podľa reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre TIS urobila agentúra Focus v novembri 2009, "každý druhý občan považuje korupciu za prítomnú v lokálnej samospráve, a podľa každého štvrtého respondenta je v samospráve korupcia veľmi rozšírená".
Podľa TIS z toho vyplýva, že "zvyšovaním transparentnosti a otvorenosti samosprávy nielen znižujú možnosť vzniku korupcie, ale vytvárajú tiež priaznivé podmienky na zvyšovanie efektivity a spokojnosti ich obyvateľov s poskytovanými službami".
TIS predstaví svoje protikorupčné odporúčania kandidátom do lokálnych volieb a pre ďalších záujemcov na seminároch, ktoré pripravuje v októbri v Bratislave (5.10.), Banskej Bystrici (7.10.), Žiline (12.10.) a Košiciach (13.10.). Odznejú aj prednášky o práci na protikorupčnom programe vedením mesta Šaľa, ako aj sumár výhod a nástrah zavádzania elektronických aukcií.
Starostov, primátorov a poslancov zastupiteľstiev obcí a miest budeme voliť v sobotu 27. novembra. Voliť v týchto voľbách môžu nielen občania Slovenskej republiky, ale aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku.