BRATISLAVA. Ak by novela jazykového zákona v Národnej rade SR neprešla, zostala by v platnosti pôvodná právna norma a to by bolo porušenie programového vyhlásenia vlády. Most-Híd by v takom prípade musel konať.
Vyhlásil to dnes na pôde parlamentu po stretnutí s vysokým komisárom OBSE pre menšiny Knutom Vollebaekom podpredseda zákonodarného zboru a líder Mosta-Híd Béla Bugár. Dodal, že podľa neho sa ale nič také nestane.
"Koalícia je dohodnutá," zdôvodnil šéf strany, ktorý predpokladá, že si to uvedomujú aj poslanci. "Ak budú všetci hlasovať za, zákon bude schválený," zdôraznil.
Na otázku, či vie pre novelu zaručiť podporu aj od štyroch poslancov z OKS, ktorí sú členmi poslaneckého klubu Mosta-Híd a vyjadrili určitú nespokojnosť s právnou normou, odpovedal, že aj poslanci z OKS až na jedného s novelou súhlasili.
"Ten sa vyjadril, že si to ešte rozmyslí," poznamenal Bugár. Meno zákonodarcu neuviedol.
Šéf Mosta-Híd je síce so súčasnou podobou zákona spokojný, keďže ľuďom nehrozia pokuty, ktorými ich strašil, no naďalej trvá na tom, že by bolo najlepšie právnu normu úplne zrušiť. "Alebo aspoň úplne odstrániť sankcie," poznamenal.
V súčasnosti ešte možnosť pokutovania v zákone je, podľa ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) a aj Bugára však iba ako úplne krajná.
Týkať sa má len tých prípadov, ak sa v štátnom jazyku nezverejnia informácie verejnej správy a informácie týkajúce sa života, zdravia, bezpečnosti alebo majetku občanov SR.
"Je absolútne normálne, že verejná správa bude podávať informácie na menšinovom území aj v štátnom jazyku," poznamenal Bugár, ktorý je rád, že sa Mostu-Híd podarilo dosiahnuť, aby nebola sankcionovaná žiadna fyzická alebo právnická osoba.
Sankcie zároveň nemajú byť povinné. "Je tam upozornenie. Je tam napísané, že je možné dať pokutu," zdôraznil minulý týždeň po schválení novely vládou líder Mosta-Híd.
Podľa právnej normy môže Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR pristúpiť k sankciám ako k poslednej možnosti v istých krajných situáciách. Znižuje sa aj horná a dolná hranica výšky pokuty. Kým v súčasnosti sa pohybujú od 100 do 5000 eur, od januára sa táto hranica upraví na 50 až 2500 eur.
Poslanci budú o novele jazykového zákona rozhodovať na 7. schôdzi Národnej rady SR, ktorá sa začne 12. októbra.