BRATISLAVA. Poslanci by mali prísť minimálne o priestupkovú imunitu, pokuty by tak mali napríklad platiť za prekročenie rýchlosti ako bežní ľudia.
Koalícia okrem priestupkovej imunity chce zúžiť aj imunitu poslancov na výroky v parlamente. Na to však na rozdiel od priestupkovej imunity potrebuje ústavnú väčšinu, a tú bez opozície nemá.
Premiérka Iveta Radičová sa už dohodla s lídrom opozičnej strany Smer Robertom Ficom, že začiatkom budúceho týždňa budú rokovať o zúžení imunity. Ak podporu Smeru nezíska, je koalícia pripravená predložiť priechodný návrh.
„V každom prípade predložíme v parlamente zrušenie priestupkovej imunity, lebo na to nám stačí nadpolovičná väčšina, my sa budeme baviť na tému trestnoprávnej, naša predstava je jasná,“ konštatovala premiérka.
Ako uviedla šéfka kabinetu, nevie o avizovaných požiadavkách opozície, že imunita by sa mala vzťahovať na poslancov napríklad počas cesty do práce alebo počas výjazdov. „Mne žiadne podmienky nikto nepredložil, ja budem rokovať o vecnom obsahovom znení, mám presnú predstavu, akoby mala vyzerať, pokúsime sa nájsť spoločnú reč," vyhlásila Radičová.
Premiérka súhlasí s požiadavkou Ficovej strany, aby vznikol spoločný koalično-opozičný návrh. „Samozrejme, že som za, veď musí byť na to ústavná väčšina, ale nie za – za každú cenu," tvrdí Radičová. Principiálny postoj, ako má byť zúžená imunita, musí byť podľa Radičovej zachovaný.
Radičová pripomenula, že strana Smer-SD je pripravená rokovať o téme imunity poslancov, nie sudcov. „To je odrazový mostík rokovaní. Ako dopadnú – budem vás informovať, nemôžem predvídať," povedala premiérka. Oddelenie hlasovania o imunite poslancov a imunite sudcov podľa nej nie je ústupok.
Smer už avizoval, že príde na rokovanie s vlastnými návrhmi. Napríklad ak poslanec Národnej rady SR spácha priestupok, mala by to polícia nahlásiť príslušnému parlamentnému výboru, ktorý poslancovi udelí pokutu. Smer však stále odmieta rokovať o zrušení poslaneckej imunity.