Bratislava 28. mája (TASR) - Zákonodarný zbor počas deviateho rokovacieho dňa 60. schôdze neschválil žiadnu z predložených právnych noriem. Poslanci väčšinu času venovali vládnemu návrhu zákona o sociálnom poistení, na ktorý nadväzuje nový zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Definitívne schválenie oboch právnych noriem presunuli na stredu.
Iba od poslancov záleží, či budú ženy od konca druhého decénia nového tisícročia odchádzať do dôchodku v rovnakom veku ako muži - po dosiahnutí 60 rokov života. Postupné vyrovnanie dôchodkového veku žien sa bude týkať tých, ktoré dovŕšia 53 - 57 rokov v období od 1. júla 2003 do 31. decembra 2019. Jednotný dôchodkový vek 60 rokov bude platiť pre všetky ženy od roku 2026.
Skupiny poslancov predložili dnes dve novely zákona o obecnom zriadení. Prvou chceli dosiahnuť, aby boli zasadnutia obecného zastupiteľstva zo zákona verejnosti prístupné, s výnimkou rokovania o bodoch majúcich charakter utajovania v štátnom záujme. Druhou novelou zmeniť podmienky na zvolanie mimoriadneho zasadnutia obecného zastupiteľstva tak, aby sa vylúčila možnosť svojvoľne, cielene a manipulovateľne zvolávať zastupiteľstva mimo ingerencie starostu s iným zámerom ako je všeobecný verejný prospech. Parlament obe právne úpravy v prvom čítaní zamietol.
Rovnaký zamietavý rezultát prijal parlament aj v prípade snahy poslancov za SNS zabrániť právnym prienikom Zákona o zahraničných Maďaroch na území SR a zároveň diskriminácie jej občanov. Prezentovalo sa 106 poslancov, za hlasovalo 34, proti 43, hlasovania sa zdržalo 26 a traja nehlasovali vôbec.
Návrh ústavného zákona z dielne expertov SNS, o ktorom rokovali poslanci na záver rokovacieho dňa ráta s tým, že poslancovi slovenského parlamentu by bolo možné odobrať mandát, ak hrubým spôsobom porušuje svoj sľub člena zákonodarného zboru. Ďalší dôvod na takýto krok by bol v prípade, že sa poslanci zrieknu členstva v politickom subjekte, za ktorý kandidovali v parlamentných voľbách.
Spoločný spravodajca Peter Kresák absolútne odmietol akúkoľvek konštrukciu zákona, ktorá by umožňovala odňať poslancovi jeho mandát. Navrhol, aby sa v prerokovávaní legislatívnej iniciatívy národniarov nepokračovalo, no hlasovanie o nej príde na rad až v stredu.
Národná rada SR má oddnes ďalšieho nezávislého poslanca - Jozefa Krumpolca. Od septembra 1996 sa začal angažovať v SDSS. Stal sa tajomníkom pre spoluprácu s odbormi a od apríla 1997 podpredsedom strany pre úsek politického systému a spoluprácu s odbormi. V júli 1998 sa stal členom SDK a od 11. júla 2000 bol členom SDKÚ.
Úvod desiateho rokovacieho dňa 60. schôdze NR SR - v stredu 29. mája bude mať neverejný charakter, pretože poslanci sa budú zaoberať plnením úloh Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva v uplynulom roku.