BRATISLAVA. Nezávislá sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu považuje za neprimeraný, nevhodný a nedôstojný postup Najvyššieho súdu, ktorý podal trestné oznámenie na výkonnú riaditeľku Aliancie Fair-Play Zuzanu Wienk.
„Myslíme si, že súdy, ktoré by mali byť garantmi základných ľudských práv a slobôd, majú byť zdržanlivé pri kritike verejnosti voči ich činnosti a na kritické slová majú v zásade reagovať iba slovami, (žiadosť o vysvetlenie, vyvracanie kritiky presvedčivou argumentáciou a pod.)," uvádza sa v stanovisku iniciatívy, ktoré poskytla hovorkyňa Katarína Javorčíková.
Najvyšší súd podal trestné oznámenie na Wienk pre podozrenie zo spáchania trestného činu krivého obvinenia, respektíve ohovárania.
Podľa súdu je riaditeľka mimovládnej Aliancie Fair-play podozrivá, že verejne krivo a bez dôkazov na základe nepravdivých informácií obvinila predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina a bývalú podpredsedníčku súdu Danielu Švecovú, že nezákonne menili senáty a prideľovali veci sudcom. Oznámenie bolo doručené Úradu boja proti korupcii, Generálnej prokuratúre a prezidentovi Prezídia Policajného zboru.
Podľa Wienk sa dal tento krok očakávať, keďže "pozorne sledujeme kroky Štefana Harabina voči médiám a ľuďom, ktorí informujú o dianí na NS SR". Informácie sú tak závažné, že by sa nimi malo zaoberať ministerstvo spravodlivosti a príslušné orgány, ktoré ich samé vyhodnotia a rozhodnú o ďalších krokoch, dodala pre agentúru SITA Wienk.
"Keď som si preštudoval podnet pani Wienk, tak som s hrôzou zistil, že používa rovnaké argumenty ako odsúdený Adamčo, ktorému bolo potvrdené doživotie za brutálnu vraždu. Tieto argumenty Adamča zmietol zo stola už senát NS SR, ktorému predsedal Milan Karabín. Pani Wienk by mala v prvom rade vysvetliť túto spoluprácu s odsúdeným Adamčom. Lebo je tu jeden veľký rozdiel Adamčo ako obžalovaný mohol pri svojej obhajobe podľa zákona aj klamať, ale pani Wienk nie je obžalovaná, aby mohla len tak z ničoho nič krivo niekoho obviňovať a klamať," uviedol Harabin.
Aliancia Fair-play v polovici septembra odovzdala do podateľne ministerstva spravodlivosti podnet na podanie disciplinárneho návrhu, pretože podľa Aliancie boli mnohé spisy na Najvyššom súde pridelené senátom a následne konkrétnym sudcom v rozpore so zákonom.
Podľa Aliancie Fair-play sa disciplinárnych previnení dopustili predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin a podpredsedníčka NS SR Daniela Švecová, keď už raz pridelené súdne spisy rozdelili priamo sudcom bez použitia elektronickej podateľne. Išlo údajne o 30 spisov. Boli to vraj opatrenia na vyrovnanie nerovnomernej záťaže senátov, opatrenie po odchode sudkyne do dôchodku a opatrenie pre dlhodobú neprítomnosť dvoch sudcov.