Prezident Gašporavič tvrdí, že slovenská reakcia na maďarský zákon o občianstve je prirodzená.
BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič by zrušil maďarský zákon o dvojakom občianstve a tiež novelu zákona o štátnom občianstve, ktorá bola reakciou slovenských zákonodarcov na tento zákon.
Uviedol to v dnešnej diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť. "To má jedinú rozumnú logiku," zdôraznil s tým, že nevidí dôvod, prečo by sa malo "vyšpičkovať" napätie v oblasti, ktorá do budúcnosti nemusí byť ani dominantná.
Prezident však zároveň priznal, že z našej strany sa nedalo robiť nič iné, pretože maďarský zákon je podľa jeho slov náborom všetkých, ktorí žili v Uhorsku, nie v Maďarsku.
"Čiže, každý Uhor si môže prakticky požiadať o občianstvo Maďarskej republiky, ak splní ešte niektoré dodatkové povinnosti, ktoré tento zákon prináša," zdôraznil.
Sankcie v jazykovom zákone podporuje
Na otázku, či sa nazdáva, že náš južný sused bude v tomto prípade ústretový, odpovedal: "Musíme skúšať. Mám obavy, že k tomuto zákonu budú ešte veľké debatné diskusie."
V súvislosti s novelou zákona o štátnom jazyku z dielne ministerstva kultúry, v ktorej zostali sankcie pre úrady, ale nie pre bežných ľudí, prezident vyjadril svoj názor, že tieto sankcie sú potrebné. "Je to normálny zákon, ktorý hovorí o štátnom jazyku a rešpektuje všetky národnosti, ktoré u nás môžu svojim jazykom hovoriť," zdôraznil s tým, že pokuty sa nebudú týkať jednotlivcov.
Gašparovič je podľa vlastných slov veľmi sklamaný z parlamentu. "Takýto parlament v histórii a ja som už 20 rokov v politike, si nepamätám. Myslím si, že NR SR bude musieť prijať nejakú sebareflexiu," zdôraznil.
Vláda má byť opatrná
Ani súčasné dianie v jednotlivých koaličných stranách podľa hlavy štátu nenasvedčuje nejakému pokojnému životu na Slovensku. "Ja som za to, aby tu bola politická stabilita. Bez nej sa nebudú dosahovať ani sociálne programy, ani sa nebudú riešiť ekonomické problémy," konštatoval.
Politika vládnych reštrikčných opatrení musí byť podľa Ivana Gašparoviča taká, aby bolo možné poznať ich dôsledky. "Vo všeobecnosti povedané, nedať ľuďom peniaze na to, aby mohli kupovať, aby mohli v rámci svojich sociálnych predstáv žiť, nie je dobré. To vyvoláva nové krízy," uviedol s tým, že z tohto pohľadu bude musieť byť vláda veľmi uvážlivá.