Bratislava 29. mája (TASR) - Vládny kabinet by sa mal dnes zaoberať materiálom z dielne Ministerstva obrany SR, v ktorom jeho šéf Jozef Stank navrhuje k 1. januáru 2007 zrušiť vojenský výcvikový priestor na Javorine. Ten je už niekoľko desaťročí predmetom sporu medzi štátnou mocou a pôvodnými vlastníkmi pozemkov, ktoré v 50. rokoch vyvlastnil komunistický režim a obyvateľov niektorých obcí na Javorine násilne vysťahoval. Úplne zanikli napríklad Ruskinovce, Dvorce, Blažov i Ľubické Kúpele. O majetky prišli urbariáty v ďalších obciach, ktoré sa už desať rokov neúspešne uchádzajú o vrátenie pozemkov.
Zákon o vojenských obvodoch z roku 1997 predpokladal postupný výkup pozemkov od obcí v rozpätí rokov 1998 až 2012 za sumu 1,46 miliardy korún. Finančné prostriedky na výkup pozemkov však neboli vyčleňované. Rezort obrany sa preto snažil riešiť spor výmenou pozemkov obcí za štátne pozemky mimo vojenského obvodu. Snaha sa však ukázala ako nereálna, pretože obce požadovali výmenu za súvislé lesné celky.
O zachovaní alebo zrušení vojenského obvodu Javorina sa rozhodovalo v rámci spracúvania dokumentu model 2010. V rámci neho bol schválený zámer transformovať VVP Kežmarok s využitím do konca roka 2006 a potom tento vojenský priestor zrušiť. Ministerstvo obrany bude preto do konca roka 2006 zabezpečovať len najnutnejšiu prevádzku objektov a zariadení VVP Kežmarok. Výkup pozemkov od obcí, ani iné majetkovoprávne vyrovnanie s obcami sa v tomto čase nebude realizovať.
Majetkovoprávne vyrovnanie vojenského obvodu Javorina sa tak nebude riešiť vyrovnaním s obcami, ale jeho zrušením, čím obciam zostane ich majetok zachovaný. Zrušením vojenského obvodu Javorina odpadne výkup pozemkov od obcí, čím štát ušetrí 1,461 miliardy korún. Sporné územie sa rozdelí a začlení do katastrálnych území susedných obcí.
Členovia vlády prerokujú i návrh tzv. antidiskriminačného zákona, ktorý predkladá vicepremiér Pál Csáky. Návrh zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu, najmä pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie, viery alebo náboženstva. Nepripúšťa diskrimináciu ani kvôli zdravotnému postihnutiu, politickému alebo inému zmýšľaniu, národnému alebo sociálnemu pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku a rodu.
Návrh právnej normy upravuje uplatňovanie zásady rovnakého zaobchádzania spočívajúce v zákaze diskriminácie a prostriedky právnej ochrany proti jej porušeniu. Akceptuje aj skutočnosť, že obeťou diskriminácie môžu byť právnické osoby. Nedotýka sa však tých ustanovení zakotvených v platnom právnom poriadku, vrátane medzinárodných zmlúv, ktoré zakotvujú tzv. pozitívnu diskrimináciu.
Na rokovacom stole sa ocitne i návrh spôsobu privatizácie Slovenských elektrární, a.s., podpora realizácie stratégie investície do automobilového priemyslu, ako aj Program ozdravenia životného prostredia, zlepšenia hygienických podmienok a prevencie infekčných ochorení u obyvateľov rómskych osád. Kabinet posúdi i návrh na uzavretie Programu spolupráce medzi vládou SR a JZR v oblasti kultúry, vzdelávania, mládeže a športu na roky 2002 až 2005.
Minister vnútra SR Ivan Šimko bude informovať svojich kolegov o zavedení a plnení opatrení na zamedzenie požívania alkoholických nápojov a na zlepšenie disciplíny a morálneho stavu príslušníkov Policajného zboru.