FNM mal už takmer vyhraný niekoľko rokov sa ťahajúci súdny spor. Napriek pozitívnemu rozsudku pristúpil po voľbách na mimosúdnu dohodu, na základe ktorej vyplatil milióny eur.
BRATISLAVA. Členovia výkonného výboru Fondu národného majetku, ktorých vymenovala koalícia Smeru, HZDS a SNS, pripravili štát o 4,8 milióna eur.
Myslia si to nominanti súčasnej vlády vo fonde, ktorí na predchodcov podali trestné oznámenie pre podozrenie z tunelovania. Prípad od minulého týždňa rieši Úrad boja proti korupcii.
Členovia výkonného výboru dosadení minulou vládou schválili 20. júla, už po parlamentných voľbách, mimosúdnu dohodu s podnikom Gemerský Mlyn. A to napriek tomu, že mesiac predtým FNM vyhral s podnikom súdny spor na prvom stupni. Za fond sa ešte predtým svojimi rozhodnutiami dvakrát postavil aj Najvyšší súd.
Na základe dohody FNM ešte v ten deň poslal na účet novému majiteľovi podniku z Maďarska celú dohodnutú sumu. Návrh na schválenie zmluvy podal na výkonný výbor Jozef Valo, nominant SNS. Urobil tak napriek tomu, že samotný právnik FNM dohodu uzavrieť neodporúčal.
„Pán Valo nie je verejný činiteľ a nepotrebuje sa pre novinárov vyjadrovať,“ povedal hovorca SNS Dušan Štrauss. Vtedajší predseda výkonného výboru Miloš Kocourek prípad takisto odmietol komentovať. Na hlasovaní vraj nebol, pretože mal dovolenku. Nové vedenie sa pokúsi získať peniaze späť, šanca je však malá.
Poslúžila stará kauza Kauza Gemerský Mlyn V roku 1992 sprivatizovali Ľudevít Sucháč a Milan Hlavko Gemerský Mlyn v Rimavskej Sobote za 41 miliónov korún. Fond národného majetku od zmluvy neskôr odstúpil, peniaze im ale pre dlh, ktorí urobili, nevrátil. Podnikatelia podali na FNM v roku 1995 žalobu 12. jún 2010: Smer, HZDS a SNS po voľbách nezostavili vládu. 17. jún: Krajský súd v Bratislave ako prvostupňový zamietol žalobu na FNM a dal štátu za pravdu. 6. júl: Gemerský Mlyn fondu oznámil, že by s ním rád uzavrel mimosúdnu dohodu a zasiela návrh dohody, kde je uvedený dátum podpisu 20. júl. 13. júl: právnik fondu Jozef Griščík zasiela FNM stanovisko, že vzhľadom na víťazstvo Fondu na krajskom súde v žiadnom prípade dohodu neodporúča. 20. júl: šéf právnej sekcie a nominant SNS Jozef Valo predkladá na rokovanie výkonného výboru schválenie mimosúdnej dohody. Výkonný výbor ju schváli. v ten deň odchádza na účet právnika Gemerského Mlyna 4 770 000 eur. 28. júl: vláda schválila nové vedenie Fondu národného majetku, ktoré minulý týždeň podalo trestné oznámenie.
Ide o spor z roku 1992, keď sa privatizoval majetok Gemerský Mlyn v Rimavskej Sobote. Dostali ho Ľudevít Sucháč a Milan Hlavko za 41 miliónov korún. FNM od privatizačnej zmluvy neskôr odstúpil, no peniaze im nevyplatil.
Majetok Gemerského Mlyna totiž stihli medzitým založiť banke a fond musel uhrádzať dlh, ktorý urobili.
V roku 1995 podali žalobu na fond. Krajský súd v Bratislave dvakrát žalobe vyhovel a prikázal FNM zaplatiť Gemerskému Mlynu 41 miliónov korún aj s úrokmi, Najvyšší súd však oba rozsudky zrušil.
Tretíkrát už krajský súd žalobu na fond zamietol a fondu dal v plnom rozsahu za pravdu. Tento rozsudok súd vyniesol päť dní po voľbách v júni 2010. Vedenie FNM sa však začalo správať, ako keby súd definitívne prehralo.
Tretieho júla zmenila firma Gemerský Mlyn majiteľov. Spoločníkmi prestali byť Sucháč a Hlavko a majiteľom sa stal istý Zoltán Horváth s trvalým pobytom v Budapešti.
Vzápätí prišiel na fond návrh na uzavretie mimosúdnej dohody, ktorý v mene Horvátha zaslal právnik Richard Biročák. Fond sa obrátil na svojho právnika Jozefa Griščíka, aby zaslal k dohode stanovisko.
„Považujeme ju za krajne nevýhodnú pre FNM, pretože podstatou urovnania je to, že FNM zaplatí spoločnosti Gemerský Mlyn celú žalovanú sumu napriek tomu, že súd prvého stupňa nárok spoločnosti Gemerský Mlyn v plnom rozsahu zamietol,“ napísal Griščík.
Konali rýchlo Napriek tomu šéf právnej sekcie, člen výkonného výboru FNM a nominant SNS Jozef Valo predložil 20. júla na rokovanie fondu žiadosť o schválenie dohody. Výkonný výbor ju schválil.
Za hlasovalo šesť členov, traja sa zdržali a jeden bol proti. Kto ako hlasoval, nie je možné zo zápisnice zistiť.
Ešte v ten deň odišli peniaze na Biroščákom stanovený účet.
„Postupoval som podľa pokynu klienta, mám povinnosť mlčanlivosti, nemôžem sa vyjadrovať,“ povedal Biroščák.
Majiteľ Gemerského Mlyna Horváth podľa právnika reálne existuje a je možné ho nájsť v Rimavskej Sobote.
Gemerský Mlyn však podľa adresy uvedenej v obchodnom registri sídli v činžiaku, kde o takejto spoločnosti nik z obyvateľlov domu nevedel. Vo verejne prístupných zdrojoch na spoločnosť neexistuje telefónne číslo.
Hlasoval som tak, ako som si prečítal
Za mimosúdnu dohodu hlasoval aj člen výkonného výboru Fondu národného majetku a nominant Smeru JÁN VACULČIAK.
Fond odsúhlasil mimosúdnu dohodu napriek tomu, že vyhral prvostupňový súd. Pamätáte si, ako ste hlasovali a prečo?
Pamätám. To, že fond vyhral prvostupňový súd, je trochu zavádzajúce, spor trvá deväť rokov. Lepšie by vám to povedal riaditeľ právneho odboru, ktorý pripravil materiál a hovoril dôvody.
Aj Najvyšší súd dal za pravdu FNM a nevyzeralo to, že by fond súd určite prehral.
Dával to právnik pán Valo, s ním treba rokovať.
Ani právnik fondu pán Griščík vám neodporúčal dohodu schváliť a dával zamietavé stanovisko.
To neviem, kedy bolo, my sme mali nejakú druhú analýzu. Materiál som dostal na stôl, keď sa schvaľoval, treba sa opýtať pána Vala.
Čiže ste sa nad tým hlbšie nezamýšľali?
No nie.
Terajšie vedenie FNM ide podať trestné oznámenie.
Hlasoval som podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Ten spor sa rieši deväť, desať alebo dvanásť rokov“
Je to dosť veľká suma peňazí na to, aby člen výkonného výboru poriadne vedel, za čo hlasuje, nemyslíte?
Hlasoval som tak, ako som si prečítal.
Vám sa to nezdalo podozrivé? Vyhrali ste prvostupňový súd, Najvyšší súd vám dával za pravdu.
Nevyhrali sme tak jednoznačne, jedna analýza hovorí to, druhá niečo iné. Bolo to na hrane a zamotané.
Až také zamotané to nebolo, spor vyzeral absurdne. Tesne pred mimosúdnou dohodou sa v danej firme zmenil konateľ, peniaze išli nejakému neznámemu človeku do Maďarska, ktorého nie je možné vystopovať.
To som nevedel. V podstate je jedno, kde to išlo. Monika Tódová
Prípad rieši polícia, vinníci mlčia
Vyplatenie miliónov preverí Úrad boja proti korupcii. Trestné oznámenie podpísalo päť členov terajšieho výkonného výboru.
BRATISLAVA. Minulý týždeň podal Fond národného majetku pre vyplatenie miliónov trestné oznámenie na Úrad boja proti korupcii. Zároveň výkonný výbor uznesením 16. septembra rozhodol, že sa bude právnymi cestami domáhať vyplatených peňazí späť. Pravdepodobné však je, že ich už štát neuvidí.
Vyjadrovať sa nepotrebuje Predsedom výkonného výboru FNM bol v čase uzavretia dohody nominant Smeru Vladimír Kocourek. Na schvaľovaní však nebol. „Bol som na riadne ohlásenej dovolenke, nemám k tomu čo povedať,“ povedal Kocourek s tým, že išlo o niekoľko rokov starý spor.
Návrh na schválenie dohody predkladal nominant SNS a člen výkonného výboru Jozef Valo. „Pán Valo nie je verejný činiteľ a nepotrebuje sa pre novinárov vyjadrovať,“ povedal hovorca SNS Dušan Štrauss.
V minulosti bol Valo vo firme napríklad aj s bývalým riaditeľom SIS Ivanom Lexom.
Ďalšími členmi výkonného výboru boli Ján Vaculčiak, Roman Schlosser, Vladimír Macášek, Milan Magát, Pavel Čerňanský, Ľubomír Neslušan, Pavol Kusenda, Michal Valach a Juraj Konevič.
Prípadov má polícia viac Po zmene vlády už padlo niekoľko trestných oznámení na nominantov predchádzajúcich vládnych strán.
Viac trestných oznámení podal minister obrany Ľubomír Galko pre podozrivé a predražené tendre. Polícia už aj obvinila trenčianskeho podnikateľa, ktorý mal byť sprostredkovateľom pri vyberaní úplatkov.
Trestné oznámenie pre tunelovanie štátnej agentúry MH Invest plánuje podať aj ministerstvo hospodárstva, niekoľko trestných oznámení podal Úrad vlády.
Monika Tódová

Beata
Balogová
