BRATISLAVA. Rezort školstva rokuje s medzinárodnou organizáciou British Council o možnej spolupráci pri vzdelávaní učiteľov v angličtine. Tá bude od septembra povinná od tretieho ročníka základných škôl, niektorí učitelia však nemajú potrebnú kvalifikáciu a musia sa dovzdelávať.
Briti ponúkli ministerstvu Eugena Jurzycu (SDKÚ) vzdelávací program Metodológia a didaktika primárneho vzdelávania, ktorý sa osvedčil napríklad v Česku, kde má akreditáciu.
Na Slovensku zatiaľ úradné oprávnenie nedostal. "Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zvažuje možnosť akreditácie vzdelávacieho programu ako aj ďalších následných krokov," uviedol pre agentúru SITA odbor masmediálnej politiky ministerstva školstva.
Nevyhnutnou podmienkou pre začatie projektu je tiež záujem učiteľov. "Vzdelávací program by mal byť nastavený tak, aby po jeho absolvovaní bol pedagóg schopný vyučovať anglický jazyk na kvalifikovanej úrovni," uviedlo ministerstvo.
V súčasnosti môžu vyučovať angličtinu vyštudovaní učitelia anglického jazyka a absolventi národného projektu Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov.
Aj v prípade, že ministerstvo akredituje vzdelávací program British Council, bude národný projekt pokračovať. Podrobnosti prípadnej realizácie zatiaľ nie sú jasné. Zástupcovia organizácie a rezortu by sa mali opätovne stretnúť začiatkom novembra.
Novela školského zákona, ktorú v septembri schválila vláda, zavádza povinnú angličtinu od septembra 2011. Rezort v štátnom vzdelávacom programe zakotví, aby to bolo od tretieho ročníka na základnej škole.
Minister Jurzyca chcel pôvodne presadiť angličtinu už pre prvákov, po kritike túto povinnosť posunul. KDH pri schvaľovaní školského zákona namietalo, či ministerstvo za rok dokáže pripraviť učiteľov na povinnú angličtinu kvalitne. Novela napokon prešla, podpredseda KDH Daniel Lipšic povedal, že Jurzyca dal koalícii dostatočné záruky.
Na Slovensku sa školáci učia prvý cudzí jazyk od tretieho ročníka na základnej škole, druhý cudzí jazyk si vyberajú od piateho ročníka na základnej škole. Kabinet Ivety Radičovej sa k povinnej angličtine zaviazal ešte pred voľbami. Vláda verí, že znalosť anglického jazyka zvýši konkurencieschopnosť uchádzačov na trhu práce doma i v zahraničí. Slováci sa pridali k trinástim krajinám z 27 štátov Európskej únie, kde je angličtina