Slovensko v zásobovaní pitnou vodou zaostáva za priemerom únie. Problémom sú aj veľké regionálne rozdiely.
BRATISLAVA.
Ako vyplýva zo správy o vodnom hospodárstve na Slovensku, celkový počet obyvateľov zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov vlani medziročne vzrástol o 11,2 tis. obyvateľov na 4,681 mil. obyvateľov.
“Z hodnotenia súčasného stavu zásobovania obyvateľstva pitnou vodou z verejných vodovodov vyplýva, že nie je dostačujúci,“ uvádza sa v správe.
Regióny sú nevyrovnané
Podľa správy, ktorú vypracovalo Ministerstvo pôdohospodárstva, úroveň rozvoja verejných vodovodov je regionálne nerovnomerná. Najvyšší podiel zásobovaných obyvateľov je aj naďalej v Bratislavskom samosprávnom kraji.
Vyšší ako celoslovenský priemer je aj v Trenčianskom, Žilinskom a Nitrianskom samosprávnom kraji. Za celoslovenským priemerom zaostáva rozvoj verejných vodovodov v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji.
“Oveľa diferencovanejší stav v zásobovaní pitnou vodou je z pohľadu jednotlivých okresov, kde sa podiel zásobovaných obyvateľov pohybuje od približne 60 %, napríklad v okresoch Vranov nad Topľou, Sabinov, Bytča, Košice - okolie, až po hranicu nasýtenia v okresoch Bratislava, Prievidza, Martin, Banská Bystrica, či Partizánske,“ uvádza sa v správe.
Slovensko zaostáva
Celková dĺžka vodovodného potrubia na Slovensku v minulom roku medziročne vzrástla o 154,7 kilometra na celkovú dĺžku 27 532 kilometrov. Napriek poklesu dodávky vody domácnostiam špecifická spotreba pitnej vody pre domácnosti sa vlani mierne zvýšila na 86 litrov na obyvateľa za deň.
Na základe porovnania zásobovanosti obyvateľstva na Slovensku v roku 2009 s úrovňou zásobovania v štátoch Európskej únie možno konštatovať, že Slovensko zaostáva za väčšinou štátov.
Na odstránenie tejto disproporcie je potrebné v rámci rozvoja verejných vodovodov dobudovať prívody vody z existujúcich zdrojov vody do spotrebísk, vodovodné siete v obciach, akumulačné priestory na zabezpečenie plynulej dodávky pitnej vody a vodné zdroje v súlade s Plánom rozvoja verejných vodovodov a verejných kanalizácií pre územie SR. Na realizáciu týchto stavieb sú odhadnuté finančné prostriedky do roku 2015 v sume 1,7834 mld. eur.
Na vodárenské projekty čerpalo Slovensko vlani prostriedky najmä z Európskej únie (EÚ). Zo štrukturálnych fondov v rámci Operačného programu Základná infraštruktúra, boli ku koncu vlaňajška realizované oprávnené výdavky projektov v realizácii v celkovom objeme 74,837 mil. eur.
Prostriedky EÚ predstavovali 58,128 mil. eur a spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu 16,709 mil. eur. V rámci Operačného programu Životné prostredie bola schválená suma nenávratného finančného príspevku v celkovom objeme 368,102 mil. eur.