Agentúrne texty sme o 20:53 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Minister hospodárstva Juraj Miškov najskôr odmietol odvolať svojho štátneho tajomníka Martina Chrena (obaja SaS), teraz váha aj so zrušením Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania. Pre podozrivé zmluvy agentúry mu to nariadila vláda. Miškov v pondelok vyhlásil, že agentúru možno nezruší. Štát by to podľa neho stálo vyše 200 miliónov eur.
Minister na pondelkové zasadnutie správnej rady agentúry priniesol aj odvolacie dekréty pre jej vedenie, to však zostane vo funkciách, až kým jeho členov nevymenia. Miškov šiel hneď po stretnutí správnej rady za premiérkou rokovať o budúcnosti agentúry.
Likvidácia agentúry
24. septembra – premiérka Iveta Radičová z SDKÚ oznámila, že Národnú agentúru pre podporu malého a stredného podnikania (NADSME) ovládla organizovaná skupina – žiadala vymeniť všetkých ľudí vo vedení;
27. septembra – minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) tvrdí, že problém vznikol ešte v roku 2006; od Radičovej žiadal konkrétne podozrenia, dovtedy nechcel nikoho odvolávať;
29. septembra – vláda zaviazala Miškova do 15. októbra informovať o tom, ako zruší NADSME, Miškov to označil za výzvu;
4. októbra – Miškov už tvrdí, že agentúra nakoniec možno nezanikne, premiérku chce presvedčiť, aby ju zachovali.
Premiérkin hovorca Rado Baťo nechcel stretnutie ani úvahy o zachovaní agentúry komentovať.
„Počkáme si na 15. októbra, dokedy má minister predložiť plán, ako agentúru zrušiť,“ povedal Baťo. Dodal, že Miškov má za úlohu navrhnúť aj to, ako by rozbehnuté projekty mohli pokračovať.
Prideľovanie štátnych aj európskych peňazí preveruje Úrad boja proti korupcii.
Miškov v pondelok spustil proces odvolania nominantov štátu vo vedení NADSME. Agentúre však šéfujú aj zástupcovia Združenia podnikateľov Slovenska a Slovenského živnostenského zväzu, ktorých štát odvolať nemôže.
Proti je aj Oravec
Proti zrušeniu agentúry sa postavili aj zástupcovia týchto dvoch záujmových združení. Tvrdia, že s podozrivými praktikami v agentúre treba skončiť, nie sú však za jej zrušenie. Oba zväzy pripomínajú, že v minulosti upozorňovali na podozrivé dianie v agentúre.
„Uznesenie vlády o zrušení agentúry je z tohto pohľadu úplne zlé, pretože nie je riešením toho problému, ktorý sa rieši vo fondoch rizikového kapitálu,“ povedal prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec.
Oravec je okrem pôsobenia v agentúre aj šéfom Nadácie F. A. Hayeka, ktorá je prepojená s firmou Hayek Consulting. Zákazky tejto spoločnosti za bývalej aj súčasnej vlády spustili spory v koalícii a premiérka žiadala odvolanie jej bývalých spoločníkov a zároveň štátnych tajomníkov Martina Chrena (SaS) a Ivana Švejnu (MostHíd). Namiesto odvolania štátnych tajomníkov však nakoniec premiérka oznámila len očistu NADSME.
Viní Mikloša
Oravec sa do konca minulého týždňa ku kauze nevyjadroval, bol v zahraničí. Včera zodpovednosť za stav v NADSME prisúdil ministrovi financií Ivanovi Miklošovi (SDKÚ), ktorý ešte ako zastupujúci minister hospodárstva druhého kabinetu Mikuláša Dzurindu nominoval na čelo agentúry Berthotyho. Práve počas jeho pôsobenia vznikli nové pravidlá fungovania sporných fondov.
Mikloš však v pondelok zopakoval, že zodpovednosť za pochybné fungovanie agentúry necíti.
Oprava
Dňa 5. 10. 2010 bol v denníku SME, na druhej strane uverejnený článok s názvom: „Minister Miškov už nechce zrušiť agentúru s podozrivými fondmi".
V tretej časti predmetného článku s podtitulom „Viní Mikloša" bolo uverejnené vyjadrenie Jána Oravca, podľa ktorého zodpovednosť za stav v NADSME prisúdil ministrovi financií Ivanovi Miklošovi.
Uvedené skutkové tvrdenie je nepravdivé. Ján Oravec nikdy neprisúdil zodpovednosť za stav
v NADSME ministrovi financií Ivanovi Miklošovi.

Beata
Balogová
