Policajti už na rizikové futbalové zápasy chodia len na zavolanie. Klubom sa to neosvedčilo. Štadióny nie sú bezpečné, futbalisti pre ministerstvo pripravujú nápady, ako to riešiť.
BRATISLAVA. Na futbalových štadiónoch nie je bezpečne. Myslí si to minister vnútra, ale aj zástupcovia klubov hrajúcich najvyššie súťaže. Práve z ich prostredia teda Daniel Lipšic čaká do konca októbra návrhy, ako situáciu vyriešiť. Mali by sa na ich základe meniť aj zákony.
„Nechceme traumatizovať spoločnosť. Je to už vlastne verejná objednávka, aby sa tieto veci vyriešili," hovorí Karol Belaník, šéf Únie ligových klubov, ktorá riadi dve najvyššie domáce futbalové súťaže. Pripravili teda stretnutie s ministrom a do konca októbra majú odovzdať plán, ako situáciu vyriešiť.
„Pripravíme reálne návrhy, pretože niekedy sa zákony pripravujú od stola a dopady potom možno nie sú jednoznačné. Chceli sme do toho naozaj aktívne vstúpiť, aby sme celý proces mohli do určitej miery ovplyvňovať," hovorí Belaník.
„Nedá sa to inak ako v súčinnosti so zákonmi a legislatívou," dodáva.
Minister má v celej veci jasno. „Chuligáni robia výtržnosti, ľudia to zo svojich daní platia a futbalové kluby sa tvária, že všetko je OK," povedal minister vnútra Daniel Lipšic po nedávnom zápase Spartaka Trnava v Bratislave. „Všetko OK nie je," dodal.
Nie je podľa neho dlhodobo udržateľné, aby sa z daní platili zákroky policajtov proti výtržníkom. A nerozhodol sa tak vraj po poslednom výjazde fanúšikov Spartaka.
„Daniel Lipšic je dlhodobo nespokojný s bezpečnostnou situáciou na štadiónoch. Mnohé futbalové zápasy sa stali eldorádom pre chuligánov," odpovedal na otázky SME hovorca ministra Lipšica Gábor Grendel.
Archívne video SME z 13. septembra 2010
Policajtov už len volajú
Platiť policajtov počas víkendov sa nechcelo ani ľuďom, ktorí sa o riešenie situácie snažili doteraz. Nedávna zmena zákona napríklad spôsobila, že polícia už na rizikové zápasy nedohliada automaticky.
„V minulosti asistovala počas rizikových zápasoch pri sektoroch hostí, potom sa to zrušilo. Dnes to má na starosti usporiadateľ. Políciu si prizýva len v prípade, že situáciu nedokáže vyriešiť," hovorí Belaník.
Zo strany klubov to podľa neho nebolo vyhodnotené ako efektívne riešenie. „Autorita polície je iná, ak je na štadióne prítomná. Neosvedčilo sa to v praxi dobre a nie je to šťastné," dodal Karol Belaník.
O tom, s čím prídu teraz, hovoriť ešte nechce. Malo by vraj však ísť o opatrenia, ktoré bežne v iných štátoch fungujú.
„Jedna vec sú kamerové systémy, druhá je potom celý proces „tiež-fanúšikov" a ich odsúdenia, alebo toho, čo je prípustný dôkazový materiál. Bude možno treba prekvalifikovať niektoré priestupky na trestné činy a tak ďalej. Nechcem však ešte ísť do detailov, sú to veci príliš odborné," hovorí Belaník.
Najdôležitejšie podľa neho je, aby sa teraz stretli a návrh pripravili ľudia z futbalového prostredia. „Budeme chcieť, aby podnety prichádzali aj z klubov, aby sme dokázali pripraviť podklady pre ministerstvo, ktoré budú zhodné s tým, akú v celej veci máme filozofiu," povedal Belaník.
Ochranka futbalistov už nemá ísť z daní
Cieľom nových opatrení je podľa Grendela vytlačiť výtržníkov zo štadiónov.
„Od futbalových klubov očakávame návrhy na zvýšenie bezpečnosti tak, aby sa slušní ľudia nemuseli báť o svoje zdravie. Je nemysliteľné, aby sa na opatrenia skladali všetci daňoví poplatníci," hovorí Grendel.
Konkrétne opatrenia rovnako však zatiaľ neprezradil ani on. „Ministerstvo si počká na návrhy klubov, ktoré by mali predložiť do konca októbra. Ak ich nebudeme považovať za dostatočné, nevylučujeme vlastné opatrenia. Našim záujmom však je v prvom rade rokovať o pokúsiť sa o dohodu s klubmi," povedal Grendel.
Posledná vlna nevôle proti futbalovým fanúšikom sa zdvihla najmä po poslednom spomínanom výjazde Spartaka Trnava do Bratislavy. Špeciálnym vlakom a autami ich do fanúšikovského kotla prišlo viac ako dvetisíc.
„Do bezpečnostných opatrení bolo zapojených v súvislosti so zápasom viac ako 500 policajtov z jednotlivých zložiek," hovorí bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová. Časť policajtov odprevádzala fanúšikov z Trnavy a následne ich aj pred polnocou doma čakala. Druhá časť fanúšikov eskortovala v Bratislave zo železničnej stanice na štadión a späť.
Koľko zákrok presne stál sa však nedozvieme. „Náklady spojené s predmetným bezpečnostným opatrením krajské riaditeľstvo polície v Bratislave nevyčísľuje," povedala Kurucová. Odhady hovoria o desaťtisícoch eur za jeden zákrok na platených nadčasoch a zničenej technike.

Beata
Balogová
