BRATISLAVA. Akreditačná komisia (AK) si na hodnotenie vysokých škôl prizve ďalších členov zo zahraničia. Chce tak vyjsť v ústrety vládnemu programu. "Každá pracovná skupina sa doplní zahraničnými členmi, najmenej dvoma," potvrdil TASR predseda AK Ľubor Fišera.
Malo by ísť o špičkových pracovníkov, ktorí pôsobia na zahraničných vysokých školách (VŠ). AK zrejme osloví po slovensky alebo česky hovoriacich odborníkov, ktorí tam pracujú. Zahraniční členovia nie sú pre AK žiadnou novinkou, upozornil Fišera.
Akreditačná komisia má 21 členov, každé dva roky sa mení tretina z nich. AK zasadala na svojom mimoriadnom zasadnutí v septembri s piatimi novými a dvoma staronovými členmi. Druhé funkčné obdobie sa začalo Júliusovi Horváthovi zo Stredoeurópskej univerzity v Budapešti a Jozefovi Mihokovi, predsedovi Ústavu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo.
Po prvý raz do funkcií zasadla Marcela Gbúrová z Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Ladislav Čarný z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Robert Schronk z Právnickej fakulty Univerzity M. Bela v Banskej Bystrici, Milan Pol z Ústavu pedagogických vied Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne a Gabriela Porubská z Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
AK sleduje, posudzuje a nezávisle hodnotí kvalitu vzdelávacej, výskumnej, vývojovej umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti VŠ. Vyjadruje sa aj o spôsobilosti VŠ uskutočniť študijný program oprávňujúci udeliť jeho absolventom akademický titul, komentuje tiež návrh na zmenu v sústave študijných odborov.
Svoj hlas má napr. aj pri návrhoch na zriadenie, zlúčenie, zrušenie VŠ alebo niekoľkých jej fakúlt. V šesťročných intervaloch realizuje komplexnú akreditáciu VŠ.