BRATISLAVA. V bratislavskom Starom Meste prideľovali poslanci a úradníci byty sami sebe. Ceny nehnuteľností sú v tejto časti Bratislavy najvyššie. Škandál pred komunálnymi voľbami otvoril občiansky aktivista Kristián Straka.
Prax s rozdeľovaním bytov však trvá už roky. K bytu takto prišli viacerí politici. Aj predseda KDH Ján Figeľ. Mestská časť Staré Mesto mu schválila štvorizbový byt do prenájmu v roku 2001. Starostom bol vtedy Andrej Ďurkovský z KDH, ktorý je dnes bratislavským primátorom a poslancom parlamentu. Väčšinu v zastupiteľstve mali poslanci kandidujúci s podporou KDH.
Na prideľovanie bytov neexistujú kritériá V októbri 2001 bol Ján Figeľ podpredsedom KDH, štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a hlavným slovenským vyjednávačom vstupu do Európskej únie.
Miestna časť Staré Mesto, ktorú ovládali poslanci s podporou KDH, a starosta, terajší poslanec strany a primátor Andrej Ďurkovský, schválili, že mu pridelia nájomný byt s rozlohou 156 štvorcových metrov.
Na výber nájomcov neexistovali vtedy ani dnes žiadne pevné kritériá. Je len na poslancoch, úradníkoch a starostovi, komu byt pridelia. Ak to však raz urobia, sú podľa zákona neskôr povinní mu byt aj odpredať.
Suma podľa zákona Figeľ pôvodne neobývateľný byt zrekonštruoval a v máji 2003 mu ho mestská časť predala. Hodnotu bytu stanovili na takmer 110-tisíc korún. Keďže však Figeľ sumu uhradil do pätnástich dní, polovicu mu odpustili a v skutočnosti zaplatil 54 390 korún.
Takýto postup umožňuje roky starý zákon, ktorý určuje aj výšku ceny. Figeľ nie je podľa mestskej časti jediným politikom, ktorý takto v Starom Meste prišiel k bytu. Informácie o ostatných poskytnú postupne. Klientelizmus ani etický problém v tom nikto zo zainteresovaných nevidí.
Byt na fotografii od Jána Figeľa.
Ďurkovský na otázku, prečo byt dostal práve Figeľ, povedal, že „na základe zákona“. Figeľ zase hovorí, že potreboval riešiť situáciu svojej rodiny. O byt mesto žiadal od roku 1996. Predtým býval v služobnom byte ministerstva zahraničných vecí. Tvrdí, že za byt na Grösslingovej zaplatil štandardnú cenu.
Už v tom čase stáli toľko, čo zaplatil za byt Figeľ, v Starom Meste možno tri štvorcové metre. Dnes má jeho byt hodnotu státisícov eur. Podľa predsedu KDH v ňom bývajú jeho dcéry.
Zmenu nechceli V rokoch 2002 až 2006 bol predsedom bytovej komisie v Starom Meste terajší poslanec OKS v parlamente Ondrej Dostál. Hovorí, že navrhoval v prideľovaní bytov zmeny, ktoré však neprešli. Neskôr sa miesta predsedu komisie preto vzdal.
„Prišiel som do systému, kde sa prideľovali byty len na základe subjektívneho posúdenia členov komisie. Pokúsil som sa presadiť kritériá, podľa ktorých sa to malo rozdeľovať. Návrh som presadil v rámci komisie, ale neosvojilo si ho zastupiteľstvo ani vtedajší starosta Čiernik,“ hovorí Dostál.
Dostať byt v centre Bratislavy je ako výhra v lotérii, píše Roman Pataj.
Starosta: Inak to nejde „Niekoho zvýhodniť musím, lebo inak ten byt nepridelím,“ vysvetľoval včera prideľovanie bytov príbuzným bytovej komisie alebo poslancom starosta Starého Mesta Andrej Petrek.
Komisia za jeho starostovania pridelila byt napríklad svokre jej členky Márii Mozolovej. Petrek povedal, že jej prácu si natoľko váži, že s tým nemá problém. Byt si podľa neho zaslúžila.
Petrek zároveň povedal, že v minulých volebných obdobiach sa byty prideľovali ešte problematickejšie. Zverejnil tabuľku, podľa ktorej napríklad za starostu Ďurkovského v rokoch 1994 až 2002 dostali byt aj 24 miestni poslanci a 26 úradníci. Spolu sa vtedy pridelilo 941 bytov.
Viacerí z tých, čo byt dostali, ho vzápätí predali za niekoľkonásobne vyššiu sumu. Na škandál upozornil pred komunálnymi voľbami občiansky aktivista Kristián Straka, ktorý sa obrátil aj na prokuratúru. Petrek však hovorí, že žiadny zákon takéto konanie nezakazuje.
Pozrite si, ako bytové komisie prideľovali byty miestnym poslancom a zamestnancom úradu:
1. tabuľka: Pridelené byty v jednotlivých volebných obdobiach
2. tabuľka: Menný zoznam osôb, ktorým bol pridelený byt poslednou komisiou na Starom Meste v zložení Vladimír Pištek, Mária Mozolová a Marek Šujan.

Beata
Balogová
