BRATISLAVA. Ján Figeľ a Vladimír Mečiar vedno na jednom pódiu. Neskôr vychádza na iné pódium k Figeľovi zase Robert Fico. Aj tak by mohla vyzerať kampaň pred novembrovými miestnymi voľbami.
Z kandidačných listín, ktoré museli strany i nezávislí kandidáti odovzdať do nedeľňajšej polnoci, totiž vystupuje viacero nesúrodých koalícií. Štyri pravicové strany, ktoré tvoria vládnu koalíciu, sa dokázali na spoločnom kandidátovi dohodnúť len v dvoch z ôsmich krajských miest. Sú nimi poslanci parlamentu za SDKÚ Magdaléna Vášáryová v Bratislave a Ondrej Matej v Prešove.
SDKÚ podporuje ešte Františka Knapíka z KDH v Košiciach, Most-Híd sa tam však pridal k Smeru a Richardovi Rašimu a SaS stavia vlastného kandidáta.
Vo zvyšných piatich krajských mestách Smer oslavuje prvé malé víťazstvo. V primátorských voľbách bude mať proti sebe rozdelenú pravicu. V Nitre podporuje KDH dokonca kandidáta Smeru Jozefa Dvonča.
Rozumejú si
„Či budeme opravovať prvú túto cestu, alebo inú, to nie je vec pravice ani ľavice,“ vysvetľuje nitriansky krajský šéf KDH Pavol Abrhan.
Priznáva však, že rozhodovali najmä osobné vzťahy. „Naša spolupráca bola v posledných štyroch rokoch taká, že sa naši miestni funkcionári rozhodli podporiť pána Dvonča.“
Podobne vysvetľujú divoké koalície aj inde. „Činnosť HZDS v Trenčíne za posledné štyri roky bola pre mňa ďaleko pozitívnejšia ako činnosť SDKÚ na čele s pánom Cellerom,“ tvrdí kandidát koalície KDH a HZDS na primátora Trenčína Ján Krátky. HZDS na štátnej a mestskej úrovni vraj nemožno porovnávať.
Čudné koalície v komunálnych voľbách komentuje Marián Leško.
Politická barlička
Spory miestnych funkcionárov rozbili spojenectvo pravice aj v Trnave a Banskej Bystrici. Trnavské SDKÚ hovorí o neprimeraných podmienkach KDH, ktoré žiadalo primátora aj väčšinu na spoločnej poslaneckej kandidátke, v Banskej Bystrici sa obe strany dokonca obviňujú z „politického diletantizmu“.
„My nemáme dôvod podporovať kandidáta, ktorý nás postaví pred hotovú vec. Pritom sme mali predbežnú dohodu na podpore spoločného nezávislého kandidáta, pána Gogolu,“ vraví banskobystrický krajský šéf KDH Peter Muránsky.
Sociológ Martin Slosiarik si myslí, že pravicové strany môžu na neochotu ustúpiť zo svojich pozícií doplatiť. „Čím sú však mesto alebo obec menšie, tým menej je v komunálnych voľbách rozhodujúca politická báza,“ upozorňuje.
Aj divoké koalície tak môžu podľa neho miasť ľudí, najmä vo väčších mestách, kde sa s kandidátmi nestretávajú zoči-voči. „Tam môže volič potrebovať strany ako barličku. V menších mestách ľudia skôr ako strany a koalície zohľadňujú ľudské a odborné vlastnosti kandidátov, s ktorými majú často aj vlastnú skúsenosť,“ myslí si.
Klinkite na obrázok pre zväčšenie.
Samovládca chce v Olči opäť kandidovať
Starosta ignoroval poslancov, trestné oznámenia aj vlastné odvolanie. Úrad chce zas.
BRATISLAVA. Asi dvadsať trestných oznámení a aspoň dvakrát toľko sťažností podali obecní poslanci na starostu Zemianskej Olče Ladislava Komjátiho.
Ten v máji dokonca prišiel o funkciu, ale z úradu neodchádza. A kandiduje opäť.
„Asi už počkáme do volieb a uvidíme, čo bude ďalej,“ hovorí poslanec obce Károly Simon. Komjáti vraj má proti trom protikandidátom šancu. „Ľudí to nezaujíma, oni sa tomu nerozumejú,“ hovorí Simon.
Dlhy nikto nepozná
„Sme v riadnych dlhoch. Aká je finančná situácia, netušíme,“ tvrdí poslanec a vypočítava, že len na odvodoch, plyne, elektrine a komunálnom odpade dlhuje Zemianska Olča zhruba 150-tisíc eur.
Komjáti už 40 mesiacov nezvolal zastupiteľstvo, hoci zákon káže, aby sa schádzalo aspoň raz za dva mesiace. Ignoroval aj infozákon, a tak sa poslanci k žiadnym informáciám o hospodárení nedostali.
Nakoniec sa rozhodli konať sami a využiť zákon o konflikte záujmov. Za to, že starosta viackrát uprednostnil svoje záujmy pred záujmami obce, napríklad vymenovaním manželky za šéfku školskej jedálne, ho najskôr potrestali pokutou vo výške ročného platu. Aj tú odignoroval. Zasiahli preto prísnejšie a v súlade so zákonom ho zbavili mandátu.
Ignoroval aj vlastné odvolanie
Komjáti mal 15 dní na to, aby uznesenie napadol na Ústavnom súde. Keďže ho ignoroval, pripravil sa o kreslo sám. Uznesenie nadobudlo v máji právoplatnosť a odvtedy nie je starostom. Ako ho vyhnať z úradu, však zákon nehovorí.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
