BRATISLAVA. Nové vedenie ministerstva zahraničia chce odvolať niektorých veľvyslancov pred obvyklým koncom ich misie. Má ísť v prvom rade o exministra obrany Františka Kašického (Smer).
O výmene veľvyslanca rozhoduje prezident Ivan Gašparovič po tom, ako dostane návrh vlády. To ho však nijako nezaväzuje. Ministerstvo zahraničia už s prezidentom podľa informácií SME na túto tému neformálne komunikovalo. Kašického vraj Gašparovič zatiaľ odvolať nechce.
Ministerstvo snahu vymeniť exministra nevyvrátilo. Odpísalo, že prácu ambasádorov hodnotí a o ďalších krokoch bude verejnosť informovať „po splnení všetkých ústavných náležitostí a protokolárnych zvyklostí“.
Bývalý minister obrany išiel do Bruselu po tom, ako sa vzdal funkcie po podozrivom tendri na upratovacie služby.
Gašparovičov hovorca Marek Trubač tvrdí, že ho ministerstvo s takouto otázkou neoslovilo. „Akúkoľvek prípadnú výmenu na poste veľvyslancov by bol ochotný odsúhlasiť jedine v prípadoch, keď je oprávnená. Napríklad v prípade neplnenia si pracovných povinností či zlých výsledkov veľvyslanectva.“ Kašický SME cez sekretárku odkázal, že sa s otázkami máme obrátiť na ministerstvo.
Nechcú Migaša ani Zervana
Ďalšími veľvyslancami, ktorých má záujem minister Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) vymeniť, sú Jozef Migaš (Rusko) a Juraj Zervan (Veľká Británia).
Migaš je bývalým predsedom SDĽ, ktorá splynula so Smerom. Zervan zasa niekdajším tieňovým ministrom zahraničia Smeru, ktorý sa ako zamestnanec ministerstva so svojím zamestnávateľom ešte krátko pred odchodom na misiu súdil.
Výmeny sa zatiaľ nezačali
Hovorí sa aj o ďalšom politickom nominantovi – veľvyslancovi v Juhoafrickej republike Ladislavovi Strakovi. Ide o bývalého člena Rady STV, ktorý na jej zasadnutiach obhajoval miesto politikov Smeru na obrazovke televízie a podnikal s Fedorom Flašíkom.
Od štartu vlády v júli zatiaľ žiadneho veľvyslanca nestiahli.

Beata
Balogová
