BRATISLAVA. Nad týmto hlavným vstupným bodom na KAF prevzali kontrolu príslušníci slovenského kontingentu zo strážnej jednotky dislokovanej v Kandaháre. TASR o tom dnes informoval hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Milan Vanga.
"Ide predovšetkým o zabezpečenie bezpečnosti vojakov všetkých koaličných vojsk na základni. Doposiaľ hlavnou vstupnou bránou bola tzv. ECP 3, kde slovenskí profesionálni vojaci zabezpečovali prevádzku a ochranu vstupu do základne," vysvetlil hovorca.
Slovenská strážna jednotka KAF v počte 165 vojakov bude denne vykonávať v nepretržitej prevádzke kontrolu stoviek vozidiel a osôb prichádzajúcich i odchádzajúcich zo základne. "Pred samotným prevzatím zodpovednosti k plneniu operačnej úlohy na ECP 5 bol vykonaný dôkladný výcvik na útvaroch a výcvikových zariadeniach na území Slovenskej republiky. V priestore nasadenia prebehol zdokonaľovací výcvik na samotnej vstupnej bráne ECP 5, aby sa minimalizovalo akékoľvek riziko počas plnenia úloh, čím sa zvyšuje bezpečnosť pre našich vojakov," zdôraznil Vanga. Ako ďalej priblížil, vojaci sa museli naučiť vykonávať rozdielne procedúry na rôznych pracoviskách ECP 5, ako eliminovať potenciálnych útočníkov alebo ako zabrániť násilnému vstupu na základňu, ale aj postupy pri predpokladanej hrozbe samovražedných útokov na vstupnú bránu.
Samotný novootvorený vstup na základňu KAF je vybavený modernými technologickými zariadeniami. "Je tu nainštalovaný nový personálny skener, ktorým musí prejsť každá osoba vstupujúca na základňu, čo výrazne pomáha našim vojakom pri kontrole osôb. Ku kontrole vozidiel sú využívané dva nákladné skenery, ktoré pomáhajú pri odhaľovaní prevozu zakázaného materiálu na základňu," uviedol hovorca OS SR. Napriek modernej technológii, ktorá uľahčuje výkon služby, v konečnej fáze však musí byť všetko skontrolované slovenskými vojakmi a až potom je povolený vstup na základňu.
Medzi nové úlohy, ktoré začala plniť strážna jednotka po zvýšení počtov od septembrovej rotácie 2010, patrí aj patrolovanie na vozidlách so zvýšenou balistickou ochranou na perimetri základne, čo výrazne zvyšuje bezpečnosť hlavne počas hrozieb pozemných útokov na základňu.