Pôvodný agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Radšej z objatia muža a ženy, ako zo skúmavky. Tak majú na svet prichádzať deti podľa trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Reagoval tak na udelenie Nobelovej ceny za medicínu britskému profesorovi Robertovi Edwardsovi, objaviteľovi metódy umelého oplodnenia.
Ľudstvo by sa podľa Bezáka malo snažiť skôr o to, aby sa narodili všetky deti, ktoré sa môžu narodiť, ako za každú cenu privádzať deti na svet v laboratóriu.
Napriek tomu Bezák zmierňuje tradične odmietavé stanovisko katolíckej cirkvi k umelým oplodneniam. Hovorí, že sú rodičia, ktorí takto „dostali deti a sú šťastní". Umelé oplodnenie by malo byť však veľmi okrajovou záležitosťou.
Bezák na trnavskom arcibiskupskom úrade nahradil v apríli 2009 Jána Sokola. V cirkvi aj verejnosťou je vnímaný ako umiernenejší predstaviteľ biskupov.
Sklamanie Vatikánu
„Absolútne nemiestne," tak reagoval na udelenie Nobelovej ceny Ignacio Carrasco de Paula, predseda Pápežskej rady pre život. K postoju Vatikánu sa prikláňa aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Bližšie o téme nechcel hovoriť.
„Cítim za tým sklamanie Vatikánu, či toto je cesta," reagoval na vyhlásenie Vatikánu Bezák. Radšej ako Nobelovu cenu za umelé oplodnenie by privítal rovnaké ocenenie za to, že nejaký objav v budúcnosti by prispel k liečeniu chorého plodu.
Vatikán v kritike umelého oplodnenia argumentuje aj tým, že pri pokusoch vedci zneužili množstvo embryí.
Bezák pripúšťa, že moderné vedecké postupy už nie sú také „smrtiace" ako v minulosti. Prekáža mu však, že skúmajú, či plod bude kvalitný. „Ak nie, nechá sa tak." „Niekto získava extrémnu moc nad životom človeka," hovorí Bezák.
Katolícka cirkev ako lepšiu alternatívu k umelému oplodneniu vidí adopciu.
Lekári: Objav je zlomový
Na rozdiel od katolíckej cirkvi považuje Jozef Války, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva na reprodukčnú medicínu, umelé oplodnenie za „zlomovú záležitosť". Vysvetľuje, že postupy, ktoré vedci pred päťdesiatimi rokmi vedeli robiť len v laboratóriu, sa stali skutočnosťou.
Dôležitosť tomuto objavu podľa neho dáva aj skutočnosť, že v Európskej únii rastie počet neplodných párov. Odborník na asistovanú reprodukciu Peter Krajkovič hovorí, že sa to týka každého šiesteho až siedmeho páru.
Na Slovensku je neplodnosťou postihnutý najmä sever Slovenska a okolie Levíc.
Napriek pokroku medicíny záujem o umelé oplodnenie je u nás v porovnaní s európskymi krajinami nižší. Využívajú ho najmä vysokoškolsky vzdelaní ľudia, po tridsiatke, ktorí sú už ekonomicky zabezpečení.
Na Slovensku sa ročne „zo skúmavky" narodí asi dvetisíc detí. Celkovo v roku 2009 ich na svet u nás prišlo vyše 61tisíc.
Skutočnosť, že na Slovensku sa umelým oplodnením rodí oveľa menej detí ako v iných krajinách Európskej únie Bezák nevníma ako niečo, za čo by sme sa mali hanbiť. „Sme konzervatívnejší, nie sme však preto zaostalí."
Pripúšťa, že svoj podiel na tom má aj príslušnosť mnohých obyvateľov Slovenska ku katolíckej cirkvi.

Beata
Balogová
