BRATISLAVA. Vzdelané rómske sestry z obce Lubeník, ktoré sa nedočkali pomoci od štátu, zrejme neskončia bez práce.
Príbeh sestier, ktoré sa štyri roky márne pokúšali zamestnať ako učiteľky alebo asistentky, zaujal v denníku SME bývalého rektora Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimíra Krčméryho. Rozhodol sa im pomôcť.
Škola: Rómovia sú ideálni
Škola hľadá učiteľov pre svoje detašované pracoviská, na ktorých vyučujú aj dva študijné programy, ktoré priamo súvisia s rómskou menšinou.
„Prvým motívom, prečo sme sa rozhodli ponúknuť miesto slečnám Samkovým je fakt, že vôbec sa takáto situácia môže stať v členskom štáte únie, kde by mala byť starostlivosť o menšiny súčasťou právneho systému na školách," zdôvodňuje rozhodnutie Krčméry.
V Banskej Bystrici vyučuje škola sociálnu prácu a sociálnu pedagogiku a v Košiciach vzdeláva sociálnozdravotných asistentov. Len v Košiciach práve študuje sto Rómov.
„Ideálne je, aby týchto študentov vzdelávali aj rómski pedagógovia. Máme dvoch docentov a troch Rómov s PhD. vzdelaním. Ak chceme vytvoriť autentický program pre Rómov, je vhodné, aby bola časť pedagogického zboru rómska," povedal Krčméry. Okrem toho ponúka sestrám možnosť bezplatného doktorandského štúdia.
Samková: Ponuku prijmem
Všetky školy v Revúckom okrese, kde sa vysokoškolsky vzdelané dejepisárky štyri roky uchádzali o zamestnanie, ich odmietli. Odvolávali sa na to, že majú až príliš vysoké vzdelanie alebo že im chýba kvalifikácia.
Na voľné miesta niektoré školy prijali uchádzačov, ktorí boli nevzdelaní, alebo mali nižšie vzdelanie ako Samkové.
„Som veľmi vďačná za ľudí, ktorí sa snažia pomáhať druhým v núdzi. Je to pre mňa veľmi atraktívna ponuka a mala by som o ňu záujem," povedala včera Viera Samková.
Od pondelka si rozširuje vzdelanie aj o špeciálnu pedagogiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Jej prioritou je vzdelávať a venovať sa rómskym deťom, ktoré by chcela v štúdiu motivovať.
Samková vraví, že ak by neprišla ponuka zvonku, sama by si prácu v okolí Revúcej našla len ťažko. „Už viacero riaditeľov nám dalo odkázať, že neprijmú Rómky, ktoré sa sťažujú, a že sme tu ako učiteľky odpísané," hovorí.
Zo štátnej správy sa rozhodla Samkovej pomôcť iba štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová z SaS, ktorá ju na čas zamestnala ako externú poradkyňu pre oblasť vzdelávania.

Beata
Balogová
