Exstarostka bratislavského Starého Mesta Miloslava Zemková tvrdí, že priestory, ktoré od mesta dostala, jej pridelil prednosta. Byty, o ktorých sa teraz hovorí, boli podľa nej z kategórie zdevastovaných.
BRATISLAVA. Bývalá starostka Starého Mesta a riaditeľka Slovenského rozhlasu Miloslava Zemková hovorí, že priestory, ktoré od mesta dostala v roku 1992 si nepridelila sama, ale rozhodol o tom prednosta po odporúčaní poslaneckých komisií.
„Išlo o zdevastované kancelárie po administratíve česko-slovenskej výstavy, ktoré som sa v roku 1992 zaviazala vlastnou investíciou vrátiť do bytového fondu.
Mestská časť na takmer trištvrtemiliónovú rozsiahlu rekonštrukciu neprispela ani jednou korunou," tvrdí Zemková v písomnom stanovisku, ktoré poslala SME.
Po rekonštrukcii došlo k prekvalifikovaniu priestoru na byt a v roku 1993 k uzavretiu nájomnej zmluvy, ktorú podpísal vicestarosta. Byt mal rozlohu približne 150 metrov štvorcových.
Po skončení funkcie mali byty vrátiť
O kúpu bytu nepožiadala, keďže bola starostka a „neskôr to nebolo možné, lebo o objekt prebiehali súdne spory v rámci reštitučného zákona". Keď spory skončili, odkúpila v roku 2006 podiel od troch súkromných vlastníkov za súdnoznaleckú cenu.
Pozrite si zoznam, aké byty sa prideľovali.
A pozrite si kompletný zoznam, kto byty dostal od roku 1991.
Zemková tiež popísala, ako sa za jej starostovania pridelili byty. Sociálne byty sa prideľovali podľa sociálneho zoznamu a na základe posudkov. Starosta mal tiež k dispozícii byty, ktoré sa prideľovali zo zákona rôznym ústavným činiteľom, ktoré mali po skončení funkcie vrátiť. „Nie vždy sa tak stalo," tvrdí.
Byty, o ktorých sa hovorí teraz boli podľa nej z kategórie zdevastovaných a užívania neschopných. Prideľovali sa tomu, kto bolo ochotný ich zrekonštruovať, prípadne dal k dispozícii byt v inej mestskej časti.
Zoznam nerešpektuje jednotlivé prípady, bráni sa Zemková
„Toto sa v zverejnenom zozname samozrejme neuvádza, veď koho by dnes už zaujímalo, že Weiss dal Starému Mestu za hnusnú dieru byt v perfektnom stave v Petržalke? Alebo Mikloš za byt, ktorý nebolo možné prideliť, krásny nový byt na Dlhých Dieloch? Mám menovať ďalších, ktorých ste ešte nestihli opľuť?" rozčuľuje sa Zemková.
Potom boli ešte zdevastované nebytové priestory, ktoré keď niekto zrekonštruoval, mal prednostné právo získať nájomnú zmluvu a na jej základe neskôr mohol byt odkúpiť. „Naozaj bolo neetické pravidlo, že keď niekto obecný byt vybuduje, tak v ňom môže aj bývať?" pýta sa Zemková.
Prekáža jej, že zoznam, ktorý zverejnilo Staré Mesto, nerozlišuje medzi jednotlivými príbehmi bytov. Zákon prijatý v roku 1993 kritizuje, vďaka nemu sa z mnohých ľudí stali zo dňa na deň milionári.

Beata
Balogová
