Bratislava 29. mája (TASR) - Trestné stíhanie exriaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana L. súd v ďalšej kauze zastavil kvôli amnestiám bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Ide o prípad údajného odcudzenia služobnej dodávky Mercedes Bez 208 D, ktorý mal byť podľa vyšetrovateľov použitý pri spáchaní trestného činu zavlečenia Michala Kováča.
Súd sa na neverejnom zasadnutí zaoberal aj ďalšími dvoma prípadmi Ivana L. - nález nastraženého výbušného systému na mítingu KDH a odcudzenie zariadenia na monitorovanie mobilných telefónov. Obidva prípady vrátil prokurátorovi na došetrenie. Prokurátor podal voči uzneseniu súdu sťažnosť. Tromi prípadmi obsiahnutými v jednej obžalobe sa tak bude zaoberať Krajský súd v Bratislave. Spis ako aj obžaloba už nie sú prísne tajné, prešli do stupňa utajenia dôverné.
V prípade dodávky čelí pätica bývalých príslušníkov SIS spoločne s Ivanom L. obvineniu z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa záverov vyšetrovania obvinení poskytli nadriadenému Ivanovi L. nepravdivé údaje o služobnej ceste Mercedesu do Michaloviec 18. a 19. decembra 1995 a o jeho údajnom odcudzení. Bývalý šéf SIS v tejto súvislosti nevykonal opatrenia na zistenie, či ku krádeži skutočne došlo, hoci mal údajne vedieť, že podriadení príslušníci SIS neurobili žiadne oznámenie o krádeži príslušnému policajnému orgánu. Naopak, rozhodol o odložení odpisu škody na 10 rokov a následne povolil takto vzniknutú škodu odpísať na vrub štátu, čím mu pôsobil škodu vo výške 1 454 343 Sk.
V kauze nálezu výbušného systému v hale na Pasienkoch 24. marca 1997 počas mítingu KDH je Ivan L. podozrivý, že bez zákonného dôvodu neudelil na požiadanie vyšetrovateľa súhlas s výsluchom svojich bývalých podriadených. Podľa obžaloby tým, že ich Ivan L. neoslobodil od povinnosti mlčanlivosti a neudelil súhlas na poskytnutie informácií vyšetrovateľovi, orgánom činným v trestnom konaní podstatne sťažil plnenie úloh. Vyšetrovanie prípadu muselo byť nakoniec uložené.
V poslednom bode obžaloby mal Ivan L. dať vyrobiť špeciálne monitorovacie zariadenie na odpočúvanie mobilných telefónov NÔT 450. Odpočúvacie zariadenie podľa polície však nezaevidoval a bez písomného potvrdenia ho od podriadených osobne prevzal. Po odvolaní z funkcie riaditeľa ho nevrátil, čím sa obohatil a SIS spôsobil škodu vo výške 133 184 Sk.
Prvý raz trestné stíhanie Ivana L. a spol. zastavil OS ešte 29. júna 2001 v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny. Prípad je v súčasnosti na Krajskom súde v Bratislave.