Bratislava 29. mája (TASR) - Slovenská informačná služba (SIS) v minulom roku zrealizovala celkom 674 schválených žiadostí o udelenie súhlasu na použitie informačno-technických prostriedkov (odpočúvanie). Mobilných telefónnych liniek SIS odpočúvala 551 a pevných liniek 123. Nepomer medzi počtom žiadostí o povolenie odpočúvania mobilných a pevných telefónov je spôsobený tým, že tzv. záujmové osoby používajú viacero mobilných telefónnych kariet.
V Správe o činnosti SIS za rok 2001 to dnes uviedol v parlamente šéf tajnej služby Vladimír Mitro. V časti týkajúcej sa bezpečnostnej oblasti sa v správe venoval činnosti siekt a tzv. pseudonáboženských zoskupení, organizovanému zločinu, nelegálnej migrácii, migrácii Rómov, obchodu so zbraňami i terorizmu. SIS monitorovala aj pôsobenie špeciálnych služieb cudzích štátov na území SR.
Tajná služba podľa Mitra vlani venovala pozornosť predovšetkým scientologickej cirkvi a cirkvi zjednotenia (moonisti). Silnú štruktúru scientológov tvoria poprepájané organizácie, vystupujúce buď ako oficiálne centrá v Martine a v Bratislave alebo utajene ako občianske združenia, jazykové školy a súkromné firmy, uviedol Mitro. Moonisti sa zas sústreďovali na organizovanie aktivít pre mládež. Podarilo sa im vraj preniknúť aj na základné a stredné školy.
Z informácií SIS vyplýva, že organizovaný zločin na Slovensku zastrešujú celosvetové špičky, predovšetkým ruského, albánskeho a talianskeho pôvodu. Ázijské organizované gangy na území SR nepredstavujú väčšie bezpečnostné riziko. Vysoko lukratívnym priestorom pre zločinecké štruktúry je okrem iného aj oblasť štátnych tendrov, verejných súťaží a konkurzov súvisiacich s predajom štátneho majetku, štátnych zákaziek, privatizácie atď. Významným zdrojom financií organizovaného zločinu bol v roku 2001 obchod s drogami.
Najvýznamnejším bezpečnostným rizikom v oblasti nelegálnej migrácie bola vlani podľa Mitra hrozba migračnej vlny Afgancov po teroristických útokoch na USA a následnej protiteroristickej operácii v Afganistane. Migračná vlna z Afganistanu však Slovensko dramaticky nezasiahla. Súvisiacim a pretrvávajúcim rizikom je infiltrácia rizikových cudzincov, vrátane teroristov, medzi nelegálnych migrantov a ich sťažená identifikácia.
Poznatky SIS potvrdzujú, že rómska migrácia úzko súvisí s úžerou a snahou určitých skupín profitovať na finančne výhodných azylových podmienkach vo vybraných krajinách EÚ. Úžerníci podľa šéfa tajnej služby nútia Rómov na odchod "psychickým a dokázateľne aj fyzickým zastrašovaním".
Slovensko sa v dôsledku nedokonalej legislatívy stalo transportným koridorom pre ilegálnu prepravu zbraní a krajinou, kde dochádzalo k legalizácii nezákonných obchodov, najmä podozrivých exportov a reexportov zbraní. Ruská a ukrajinská mafia využíva na transfer malých ručných zbraní územie SR v previazanosti na slovenské podsvetie. Ide o ilegálne vyrobené zbrane, ďalej zbrane z rozsiahlych armádnych skladov štátov bývalého Sovietskeho zväzu a zbrane pochádzajúce z alebo smerujúce do oblastí vojnových konfliktov.
V časti týkajúcej sa pôsobenia špeciálnych služieb cudzích štátov Mitro uviedol, že zahraničná výzvedná činnosť predstavuje vážne ohrozenie bezpečnosti Slovenska. Záujem cudzích služieb smeruje do všetkých významných sfér spoločenského, politického a hospodárskeho života krajiny.