SME

Figeľ dá svoj byt na charitu

Predseda kresťanských demokratov sa bytu vzdal, na tom, že o jeho pridelenie žiadal, ďalej nevidí nič zlé.

Ján Figeľ.Ján Figeľ. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Minister dopravy a predseda KDH Ján Figeľ venuje svoj byt, ktorý získal za symbolickú cenu od mestskej časti Staré mesto, na dobročinné účely. Povedal to dnes po rokovaní vlády.

BRATISLAVA. „Dôverujem v jeho svedomie,“ hovorila premiérka Iveta Radičová krátko po rokovaní vlády, keď sa jej pýtali na Jána Figeľa a byt, ktorý dostal pred rokmi od mesta.

Predseda KDH už o niekoľko minút oznámil, že bytu, ktorý mu pridelil jeho stranícky kolega Andrej Ďurkovský v roku 2001, sa vzdá. Dnes tam už nežije, bývajú tam jeho dcéry. Medzičasom sa stal majiteľom domu v bratislavskom Novom Meste.

Slúžil krajine

To, že byt dostal len na základe svojvôle starostu, však líder kresťanských demokratov aj včera obhajoval.

Na otázku, prečo si nekúpil byt za vlastné peniaze, keďže mal nadštandardný príjem, povedal: „Neviem, čo je štandardné a čo je nadštandardné. Žil som so štyrmi deťmi v podnájme a považoval som takéto riešenie za logické a dôležité z hľadiska stabilizácie. Zároveň som bol presvedčený, že mojou odpoveďou na situáciu je služba krajine.“

V čase, keď o byt žiadal, bol štátnym tajomníkom a nebýval v obyčajnom podnájme, ale v služobnom byte ministerstva zahraničných vecí. V roku 2001 bol už dlho v politike, v Národnej rade sedel ako poslanec KDH od roku 1992. Od roku 1998 pôsobil v diplomacii, stal sa štátnym tajomníkom a hlavným vyjednávačom o vstupe Slovenska do EÚ.

„V tých rokoch som bol málo s rodinou, výsledky mojej práce môže hodnotiť verejnosť,“ naznačoval včera Figeľ, že byt si zaslúžil. Z východného Slovenska sa do Bratislavy presťahoval v roku 1995.

O byt požiadal o rok neskôr, vysvetľuje to tým, že chcel stabilizovať podmienky pre rodinu. „Štyri roky sme čakali, medzitým sme bývali na troch adresách v podnájme,“ obhajoval sa.

Ďurkovský: Sociálny prípad

Sociálny rozmer u Figeľovcov označuje za dôvod pridelenia bytu aj bývalý starosta a terajší primátor Andrej Ďurkovský. Rodiny s mnohopočetnými deťmi sa snažili riešiť prioritne. „Doteraz to nikoho nezaujímalo, čiže táto informácia sa umelo politizuje teraz v predvolebnej kampani,“ povedala tiež Ďurkovského hovorkyňa.

Premiérka Radičová rozhodnutie dať byt na charitu čakala. Podľa nej by kauza bytu škodila vláde, keďže by sa nemohla vyhovárať, že je to problém koaličného partnera, ako to robil premiér Robert Fico. „Každý občan vníma vládu ako celok, ja trápne výhovorky používať nebudem.“

Na otázku, kto navrhol takéto riešenie, či ona, alebo Ján Figeľ, povedala, že „niekedy môže nápad vzniknúť z rozumného rozhovoru“.

Radičová bývala vyše dvadsať rokov v Starom Meste. Hovorí, že ich rodina mala opačný problém – z bytu ich vyšachoval ako nájomníkov majiteľ domu, ktorý ho chcel speňažiť.

Zákon, ktorý umožňoval taký postup, aký bol v prípade Figeľa, sa má podľa nej zmeniť.

Byty dostali aj ľudia z miestnej politiky

V zoznamoch pridelených bytov od roku 1991, ktorý zverejnilo Staré Mesto, je aj niekoľko známych mien: viacerí politici a umelci a tiež dvaja kandidáti na primátora Bratislavy.

Milan Lasica a Magda Vášáryová

Známy herecký pár získal byt na Dostojevského rade s rozlohou 135 štvorcových metrov v roku 1992 výmenou za iný. Vášáryová, ktorá kandiduje za primátorku, hovorí, že priestor - internát pre sestričky - bol roky opustený. Byt oficiálne dostal Lasica, a to tak, že ho vymenil za svoj päťizbový štátny byt v paneláku na Novomeského ulici v Karlovej Vsi.

V byte v centre, ktorý má teraz štyri izby, bývajú dodnes. „Na jeseň v roku 1993 prijali zákon o odkupovaní bytov do osobného vlastníctva. Kým sa vybavili náležitosti, trvalo to do roku 1998, keď sme ho kúpili," hovorí Vášáryová.

Miloslava Zemková

Bývalá starostka (1990 - 1994), dnes riaditeľka Slovenského rozhlasu byt na Kozej 20 s rozlohou asi 150 štvorcových metrov dostala v roku 1993, keď bola sama starostkou.

„Nepridelila som si ho sama, rozhodol o tom prednosta po odporúčaní poslaneckých komisií." Zdevastované kancelárie sa zaviazala prerobiť na byt vlastnou investíciou.

Rekonštrukcia ju podľa jej stanoviska stála trištvrte milióna korún. Zdevastované byty podľa nej prideľovali ľuďom ochotným ich zrekonštruovať.

Alojz Hlina

Aktivista a podnikateľ, kandiduje za primátora Bratislavy. Garsónku s rozlohou 18 štvorcových metrov na Štúrovej ulici dostal do nájmu v roku 1994, počas starostovania Zemkovej. „Bol som mladý človek, ktorý riešil bytovú otázku."

O byte sa dozvedel na „schodoch od susedov", v dome mali kanceláriu. „Keď som sa na garsónku pýtal na úrade, ani o nej presne nevedeli, ale povedali mi, že keď napíšem, že ju zrekonštruujem, je väčšia šanca."

Čakal pol roka, byt museli najprv odmietnuť traja záujemcovia. Rok po tom, ako byt obnovil, Staré Mesto dom predalo. Rodina sa vysťahovala a dostala peniaze za odstúpenie od nájomnej zmluvy.

Sven Šovčík

Miestny poslanec Starého Mesta (SDKÚ) byt na Štefánikovej 21 dostal v roku 1999, za starostu Andreja Ďurkovského, súčasného primátora. To, že v čase pridelenia bytu bol predsedom bytovej komisie, nevníma ako konflikt záujmov.

„Bolo to mimo poradovníka, pridelil ho starosta zo svojej moci." Dnes už v byte nebýva. „Bol dvojizbový, v dezolátnom stave, rekonštruoval som ho. So susedmi sme mali spoločnú chodbu. Chvíľu som tam býval, potom som sa oženil a prisťahoval k manželke. Byt sme predali. Nemám sa za čo hanbiť, s bytmi som nekšeftoval, potreboval som bývať." Šovčík kandiduje aj v tohtoročných komunálnych voľbách.

Zoznamy označil za zmanipulované. „Niektoré mená tam zámerne nie sú." Miestny úrad oznámil, že zodpovedá len za obdobie, keď bol starostom Andrej Petrek, čiže od roku 2006.

Dorota Kráková
Žiadateľ: Trvalo to dlhých 20 rokov

Pavol Funtál hovorí, že žiadosť o pridelenie bytu podával ešte v osemdesiatych rokoch. Keď byt konečne dostal, chcel ho vrátiť.

STARÉ MESTO. Ten byt som si vydupal, hovorí Pavol Funtál. Aj jeho meno je na zozname tých, čo dostali byt od bratislavskej časti Staré Mesto. Garsónku dostal od mestskej časti v roku 1998.

Fotoreportér, ktorý niekoľko rokov pôsobil aj v SME, spomína, že na úrad poslal svoju žiadosť o pridelenie bytu ešte v osemdesiatych rokoch.

„Vtedy boli iné kritériá a o byt žiadal každý. Po revolúcii mi potom len poslali nový dotazník, pretože sa vraj zmenili podmienky pridelenia.“

Na byt sa ešte poriadne načakal. „Bolo to vyše 15 rokov. Robil som cirkus na úrade, bol som na nich tvrdý, stále som otravoval, až to bolo obom stranám nepríjemné. Ale nikomu som nedal ani päť korún.“

Hovorí, že keby mal na úplatky, byt by si radšej rovno kúpil. Spomína, ako mu povedali, že keď trochu uberie zo svojich nárokov a povie, že mu stačí aj garsónka, má väčšiu šancu. Tiež dostal radu, aby na dotazník napísal, že je ochotný do bytu investovať niekoľko desaťtisíc korún.

„Vraj neradi dávali byty nejakým sociálnym prípadom, takto mali istotu, že v byte bude bývať slušný človek.“ Na základe svojich skúseností odhaduje, že väčšina z ľudí v zoznamoch na byt čakala desať a viac rokov.

Keď mu garsónku po nejakej starej pani konečne dali, chcel ju vrátiť. „Bola tam špina, starý nábytok na kope, tam sa nedalo vôbec žiť. Chcel som ísť na úrad, že nech si byt vezmú späť, ale kamaráti ma presvedčili.“ Tak začal rekonštruovať.

V byte býval dva roky, potom ho odkúpil, neskôr predal a presťahoval sa do Ružinova.
Dorota Kráková

Zoznam bytov pridelených mestskou časťou Staré Mesto

(Na zozname sú uvedené aj byty, ktoré vznikli nadstavbou alebo prestavbou na náklady stavebníka)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 529
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 691
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 299
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 692
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 429
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štefan Hamran.

Rezort informoval, že vyhostený občan z Tadžikistanu čaká na vyhostenie v Sečovciach.


SITA
V znamení odporu k navrhovanému zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase sa niesol aj posledný protivládny protest.

Organizácie podporujú zamestnancov verejnoprávnej televízie a rozhlasu.


SITA
Varia, žehlia, perú aj upratujú. Klienti v centre zvládajú aj jednoduchú starostlivosť o domácnosť.

Autizmus prekročením hranice dospelosti nezmizne.


Ilustračné foto.

Od februára 2022 je teda aktuálne podpora NATO druhá najvyššia.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu