Pôvodnú správu tlačových agentúr sme o 21:59 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Chudoba, zlá strava, slabá zdravotná starostlivosť a nedostatočné zákony. To sú dôvody, prečo má Slovensko tretí najvyšší počet úmrtí na ochorenia srdca v Európskej únii. Horšie sú na tom už len Rumunsko a Bulharsko.
Deväť z desiatich ľudí má podľa Gabriela Kamenského, hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva na kardiológiu, aspoň jeden srdcovocievny rizikový faktor. Negatívny stav sa nám na rozdiel od susedného Česka alebo Poľska nedarí zvrátiť už niekoľko rokov.
Takmer najhorší v únii
„Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia na jednom z najhorších miest v Európe,“ povedala Eva Goncalvesová, prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti. Kým u nás zomrie ročne na chorobu srdca na stotisíc obyvateľov až 508 ľudí, priemer pätnástich starých členských krajín Európskej únie je len 221.
Z pohľadu srdca sú na tom najlepšie obyvatelia Bratislavy, najhoršie potom Prešovský kraj a juh Slovenska. Ako rizikové mestá označujú odborníci napríklad Dunajskú Stredu, Liptovský Mikuláš, Poprad či Veľký Krtíš.
Zlá situácia je najmä medzi Rómami. „Máme tu päťstotisícové etnikum, ktoré je choré,“ hovorí Goncalvesová. Odhaduje, že na počte ochorení sa rómska komunita podieľa veľkou mierou.
Na srdcovú kondíciu má výrazný vplyv aj ekonomická situácia obyvateľstva. Goncalvesová vysvetľuje, že chudobní ľudia sú nútení kupovať lacné potraviny, ktoré negatívne vplývajú na srdce. Potvrdzujú to aj prieskumy, podľa ktorých býva v krajinách s lepšou kúpyschopnosťou obyvateľstva menej ochorení srdca.
Fajčiarov vykázať von
Odborníci navrhujú aj sprísniť protifajčiarsky zákon. Výsledky boli podľa predstaviteľov kardiologickej spoločnosti vidieť po prijatí ráznych zákonoch vo viacerých európskych krajinách.
„Fajčenie nemá byť tolerované,“ hovorí Goncalvesová. Platný zákon o ochrane nefajčiarov je podľa nej nedostatočný.
Poslanci sprísnili protifajčiarsky zákon pred rokom. Namiesto pôvodného zámeru vykázať fajčiarov z barov napokon len rozdelili podniky na fajčiarsku a nefajčiarsku časť. Aj to iba vtedy, keď tam podávajú jedlo.
Experti na srdcové choroby hovoria, že Slovensko by malo prijať zákon ako vo Veľkej Británii, ktorý „neumožňuje fajčenie vo verejných zariadeniach“ a odporúčajú aj obmedziť propagáciu fajčenia v slovenských filmoch a seriáloch.
Diskusiu o prísnejšom protifajčiarskom zákone chce spustiť aj ministerstvo zdravotníctva, povedala jeho hovorkyňa Katarína Zollerová. Začať chcú na konci októbra.
Ján Murín, bývalý prezident kardiologickej spoločnosti, zasa navrhuje, aby fajčiari prispievali na zdravotné poistenie viac ako nefajčiari

Beata
Balogová
