Vláda sa rozhodla stiahnuť svoj duplicitný návrh zákona o novom sviatku Dni obetí banského zákona, pretože je ústretová a ochotná komunikovať v oblasti pozitívnych návrhov aj s opozíciou.
BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR, v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva a výstavby Slovenskej republiky, predložilo do legislatívneho procesu návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov. Návrh zákona má doplniť zoznam pamätných dní o 10. august - Deň obetí banských nešťastí.
S návrhom zákona bola oboznámená (23.06.2010) aj Slovenská banská komora a Slovenská banská spoločnosť. S predloženou novelou zákona vyslovil súhlas aj Odborový zväz pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu.
Identický návrh predložil aj poslanec Národnej rady SR Vladimír Jánoš, poslanec za SMERSD.
Vláda SR sa rozhodla stiahnuť svoj duplicitný návrh zákona o novom sviatku Dni obetí banského zákona, pretože je ústretová a ochotná komunikovať v oblasti pozitívnych návrhov aj s opozíciou. Nechce pokračovať v spôsoboch bývalej vlády, ktorá neakceptovala ani jeden opozičný návrh zákona.
Neplodnou diskusiou koalícia nebude nijako zraňovať a zneuctievať obete banských nešťastí, ktorých bolo na Slovensku v poslednom období priveľa. Verí, že aj poslanec Jánoš si na takomto smutnom pamätnom dni nebude vybíjať svoje politické zbrane v podobe kýbličkov na hranie na piesku (publikované v médiách). Svojím konaním vládna koalícia chce stáť na strane obetí a ich príbuzných, ktorí si zaslúžia v kalendári Pamätný deň.
Dôvodová správa k návrhu uvádza:
Pri výkone banského povolania dochádzalo v minulosti, a bohužiaľ sa tak stáva aj v súčasnosti, k mnohým tragédiám a nešťastiam takmer po celom svete, Slovensko nevynímajúc. Je nesporné, že banícka činnosť zastáva v slovenskej histórii významné postavenie.
Korene slovenského baníctva siahajú hlboko do minulosti. Historické pramene prinášajú dôkazy o tom, že to bolo práve baníctvo, ktorého vysoká úroveň priniesla slávu a zviditeľnila vo svete územie terajšieho Slovenska. Naše banské mestá Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, Pezinok, Rožňava, a ďalšie zásobovali drahými kovmi takmer celý svet.
Z hľadiska historického sa nositeľmi dávnych tradícií napokon stali aj uhoľní baníci v slovenských mestách Handlová, Prievidza, Nováky, Veľký Krtíš.
Handlovská tragédia z 10. augusta 2009 bezpochyby ukázala, že celoslovenská verejnosť si váži prácu ľudí, ktorí sa dennodenne ponárajú do hlbín zeme a vynášajú na povrch suroviny, s ktorými sa delia v podobe energií so všetkými občanmi našej republiky.
Spoluúčasť a solidarita s touto tragédiou bola celospoločenská. A preto je na mieste, aby sa deň 10. august stal pamätným dňom banských tragédií v kalendári Slovenskej republiky ako pripomienka na všetkých baníkov, ktorí pri výkone svojho povolania prišli o svoje životy. V tento pamätný deň si bude Slovensko pripomínať viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne horná Nitra a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach na slovenskom území ťažiacich kovy. Eva Chudinová hovorkyňa MKCR SR