Bratislava 29. mája (TASR) - Celkovo 27 detí z Bánoviec nad Bebravou, ktoré hospitalizovali v trenčianskej nemocnici po tom, čo sa hrali s neznámym psom nakazeným tichou formou besnoty, prepustia koncom týždňa domov. Desaťročná školáčka, ktorú pes pohrýzol, si v nemocnici poleží dva týždne.
Besnota (lat. lyssa) je vírové nákazlivé ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmä u zvierat - psa, líšky, mačky, kuny a iných. Slinami chorého zvieraťa sa nakazí aj človek, napríklad pohryznutím, alebo neprimeraným zaobchádzaním so zdochlinou. Inkubačná doba je veľmi premenlivá, pohybuje sa od 10 dní až po niekoľko mesiacov. Ochorenie sa prejavuje celkovou nevoľnosťou, horúčkou, bolesťami svalov, veľkou psychickou a fyzickou precitlivenosťou, psychickými príznakmi - podradenosťou, pocitmi hrôzy a paniky, kŕčmi a penením slín. Potom nasleduje smrť. Ochranou je prevencia, pravidelné očkovanie najmä psov a mačky a orálnym spôsobom aj divé zvieratá - najmä líšky, včasné podanie antiséra, okamžite po prípadnom pohryzení, ktoré sa vykonáva podaním série niekoľkých injekcii (napr. 5 až 6) a vyhýbať sa kontaktu s chorým zvieraťom a povinnosť ohlásiť podozrenie na toto ochorenie u zvieraťa na príslušný orgán.
TASR v týchto súvislostiach vydáva chronológiu vybratých prípadov besnoty na území Slovenska za posledných päť rokov.
3.septembra 1997 - Veterinárne vyšetrenie uhynutej líšky, ktorú našli pri výkrmni ošípaných na stredisku Puka, ktoré patrilo Poľnohospodárskemu družstvu HONT Terany v Krupinskom okrese, potvrdilo že bola besná. V družstve i obci boli preto prijaté mimoriadne veterinárne opatrenia.
14. januára 1998 - V súvislosti s výskytom besného lišiaka, ktorého našli v pivnici v budove Slovenských telekomunikácií v centre Bratislavy na Kolárskej ulici a následne ho zastrelili, nariadil odbor štátnej veterinárnej starostlivosti Okresného úradu Bratislava I mimoriadne opatrenia.
23. januára 1998 - Za ohnisko besnoty vyhlásil okresný štátny veterinár intravilán obce Veľký Lipník, okres Stará Ľubovňa. Táto nebezpečná choroba sa laboratórne potvrdila u túlavého psa, ktorý zranil človeka. V rámci opatrení sa zistilo, že do kontaktu s besným psom prišlo 26 detí, ktoré museli hospitalizovať v popradskej nemocnici. U všetkých osôb vrátane poraneného dospelého sa muselo pristúpiť k vakcinácii.
5. mája 1998 - V okrese Bratislava IV prišlo osem osôb do kontaktu so psami, ktorí sa bili s líškou, u ktorej bola dokázaná besnota. Na druhý deň bola u líšky potvrdená besnota, ktorá sa bila so psom v obci Slovenský Grob, okres Pezinok. So psom prišli do kontaktu traja dospelí a jedno dieťa. Okres Košice hlásil v ten deň 10 kontaktov s dvoma besnými psami, pacienti boli izolovaní na Infekčnej klinike v Košiciach.
29. júna 1998 - V súvislosti s výskytom besnoty túlavej mačky v obci Nenince, okres Veľký Krtíš, sa na Infekčnom oddelení Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Lučenci nachádzalo 32 pacientov, z toho 15 detí.
4. septembra 1998 - Štyri ohniská besnoty v obciach Široké, Žatkovce, Bunde a Podhorany a dve ohniská v meste Prešov, v lokalitách Nižná Šebastová a Šidlovec, evidoval Odbor štátnej veterinárnej starostlivosti Okresného úradu v Prešove.
19. februára 1999 - Prípad besnoty u psa zaznamenali v hornooravskej obci Liesek. U zvieraťa, ktoré pohryzlo 7. februára dieťa, zistili túto závažnú nákazu, spôsobujúcu smrť človeka. V súvislosti s tým boli urobené rozsiahle protiepidemické a veterinárne opatrenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie a hospitalizáciu takmer 70 osôb. Z nich bol len jeden dospelý človek - majiteľ psa, zvyšok tvorili žiaci Základnej školy Liesek.
24. februára 1999 - Mimoriadne veterinárne opatrenia pre mesto Nováky a blízke okolie v súvislosti s výskytom besnoty vydala Regionálna veterinárna správa (RVS) v Prievidzi. Túto nebezpečnú nákazu zistili u uhynutej líšky, ktorú našli v blízkosti lodenice na nováckej vodnej nádrži.
1. marca 1999 - Besnotu líšky zistili pracovníci odboru štátnej veterinárnej starostlivosti Okresného úradu v Hlohovci v objekte pri obci Pastuchov. Líška sa stala obeťou dvoch strážnych psov, ktorí boli izolovaní.
10. marca 1999 - Pre výskyt besnoty v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto (centrum) vyhlásil Okresný úrad(OÚ) Bratislava I mimoriadne veterinárne opatrenia. Dôvodom bol nález líšky v objekte cintorína Pri kozej bráne ešte 1. marca toho roku. Po jej usmrtení odborníci Štátneho veterinárneho ústavu potvrdili u zvieraťa besnotu.
4. mája 1999 - Besnota túlavej mačky, ktorá pohryzla 6-ročné dieťa bola potvrdená v obci Borinka v okrese Malacky. Do kontaktu s mačkou prišli aj ďalší štyria dospelí. Všetky osoby zaočkovali.
3. augusta 1999 - Nezvyčajný prípad besnoty zaznamenali v Malej Lehôtke, miestnej časti Prievidze. Miestny občan Milan Č. má dom postavený v blízkosti lesa. V skorých ranných hodinách si všimol rozruch na dvore, kde chová kačice. Ihneď si pomyslel, že by tam mohol vyčíňať nejaký dravec. Išiel sa pozrieť a zistil, kačice naháňala kuna lesná. Keď ju však chcel zahnať, neušla, ale prekvapivo zaútočila aj na neho. Stihla ho pohrýzť do ruky, potom sa mu ju podarilo zabiť. Zvláštne správanie kuny mu bolo podozrivé, a preto zaniesol telo zvieraťa na Regionálnu veterinárnu správu (RVS) v Prievidzi. Laboratórne vyšetrenie potvrdilo domnienku, že bola nakazená besnotou. Milan Č. sa musel podrobiť dlhodobej liečbe.
20. októbra 1999 - V Jelšovciach v okrese Nitra začali platiť mimoriadne veterinárne opatrenia. Regionálna veterinárna správa v Nitre ich vydala na základe zaznamenania ohniska besnoty. Besnotu diagnostikovali u domácej mačky, ktorá pohrýzla svoju majiteľku. Spolu s ďalšími štyrmi rodinnými príslušníkmi ju museli hospitalizovať na infekčnom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Nitre, kde absolvovali nevyhnutné preventívne očkovanie, pozostávajúce zo štyroch až šiestich injekcií.
19. februára 2000 - Pod prísnym veterinárnym dozorom boli už niekoľko dní dva psy, ktoré prezident Rudolf Schuster choval pri svojom rodinnom dome na Čermeľskej ceste v Košiciach. Dôvod je veľmi prozaicky. Museli ich podobne ako ostatné psy na okolí zaočkovať proti besnote, pretože v prezidentovej záhrade našli nedávno uhynutú besnú líšku.
12. septembra 2000 - Z infekčného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Nitre prepustili 14 detí a päť dospelých občanov Šiah v Levickom okrese, ktorí tam boli hospitalizovaní od štvrtka predošlého týždňa potom, ako sa dostali do styku s besnou mačkou.
1. decembra 2000 - Takmer polstovka predovšetkým rómskych detí z Levoče prišla do kontaktu s besným šteňaťom a bola hospitalizovaná na infekčných oddeleniach nemocníc v Levoči a Poprade.
15. júna 2001 - Pravdepodobne besný veľký pes ohrozoval 35-ročnú obyvateľku rodinného domu v obci Liptovská Štiavnica pri Ružomberku. Spolu s ňou v tom čase boli doma aj jej dve maloleté deti. Pretože nemohli vyhnať psa nezistenej rasy z verandy, privolali na pomoc policajnú hliadku. Pes bol zjavne chorý a napádal aj policajtov. Privolaný veterinár konštatoval u psa možnosť ochorenia na besnotu. Nakoľko pes pri pokuse utratiť ho injekciou ohrozoval prítomných, jeden z členov hliadky použil služobnú zbraň. Veterinárne vyšetrenie dokázalo ochorenie na besnotu.
21. - 25. februára 2002 - Besnotu potvrdili laboratórne testy u túlavého nemeckého ovčiaka, ktorý na košickom sídlisku Luník 9 pohryzol dve deti a jedného dospelého. Podľa zdravotníkov dostali malí pacienti na infekčnom oddelení košickej detskej nemocnice sérum proti besnote a vakcíny.