Vyše dvesto hektárov lukratívnej pôdy na južnom Slovensku takmer získali podvodníci. Kto zločin organizoval, nie je jasné.
DUNAJSKÁ STREDA. Kto sa pokúsil okradnúť 21 prevažne starších majiteľov pôdy na Žitnom ostrove o pozemky za vyše pol milióna eur?
Dunajskostredský okresný súd začína posudzovať jeden z najrozsiahlejších prípadov vyčíňania pozemkovej mafie na južnom Slovensku a včera vytýčil hlavné pojednávanie.
Podvodníci si majiteľov pôdy žijúcich po celom Slovensku i na Morave vytypovali pravdepodobne podľa ich vyššieho veku a vzdialeného bydliska.
Vlani začiatkom roka doručili na kataster notársky overené kúpno-predajné zmluvy, podľa ktorých sa mala novými vlastníkmi pozemkov stať bratislavská firma Ballor. Kataster zmluvám uveril a nových vlastníkov zavkladoval.
Zločinci či obete? Priebeh kauzy január 2009: 21 vlastníkov pôdy v okrese Dunajská Streda údajne predalo pôdu firme Ballor; apríl 2009: Ballor predložil katastru notársky overené kúpno–predajné zmluvy; jún 2009: kataster zmluvy eviduje ako právoplatné; júl 2009: kataster odhaľuje, že zmluvy boli sfalšované; júl 2009: pôvodní vlastníci dávajú trestné oznámenie; august 2009: polícia začala trestné stíhanie; november 2009: polícia obvinila Maďara Györga D. a Slováka a Alexandra S.; jeseň 2009: prokuratúra zmluvy napadla na katastri; zima 2010: kataster pozemky prepíše na pôvodných vlastníkov; október 2010: súd prijal obžalobu.
Pracovníci katastra o niekoľko mesiacov vďaka administratívnej chybe na jednej zo zmlúv len náhodou zistili, že podpisy a pečiatky neboli pravé. Ballor už medzitým pôdu previedol na osobu žijúcu v Maďarsku.
Pôvodní vlastníci o pohyboch netušili, keďže podvodníci sfalšovali aj splnomocnenia, podľa ktorých mal kataster všetky dokumenty posielať do realitnej kancelárie Amler v Banskej Bystrici.
Ballor i Amler boli iba schránkové firmy, ktoré si u nás založili maďarskí občania. Konateľ realitky Atilla A. si v našom registri uviedol ako bydlisko adresu, na ktorej sídli jeden z budapeštianskych útulkov pre bezdomovcov.
Konateľa Balloru, 23-ročného Györga D., maďarské úrady vypátrali a naša polícia ho obvinila z účasti na obzvlášť závažnom zločine podvodu a falšovania verejnej listiny. Obvinila aj jeho údajného slovenského komplica, 29-ročného podnikateľa Alexandra S. z Gabčíkova.
Obaja sa včera postavili pred súd, ktorý ich obžalobu prijal. Ich obhajca Peter Kováč tvrdí, že aj oni sú obeťami a aj ich podpisy ako údajných nových vlastníkov pozemkov sfalšovali.
„Že sa také niečo stalo, sa dozvedeli až keď ich polícia predviedla na základe udania svedka, ktorý vystupuje ako svedok aj v ďalšom podobnom trestnom čine,“ vraví.
Narážal na ďalší rozsiahly pozemkový podvod v okrese Komárno, kde sa podvodníci tiež pokúsili obrať o pôdu viac ako dvadsať vlastníkov.
V oboch prípadoch vystupuje ako svedok šamorínsky podnikateľ Zsolt P., ktorý sa vraj v oboch prípadoch priznal, že zmluvy spracoval, falošné pečiatky a podpisy však údajne zaobstarali iní.
Pozemky získali späť Aj prokurátor Ladislav Šramel hovorí, že v podvode figurovalo pravdepodobne viac ľudí, najmä z Maďarska. „Som však presvedčený, že obžalovaní sa na ňom podieľali, otázne je iba to, do akej miery to aj riadili.“
Sfalšovaný prevod pozemkov prokuratúra ešte koncom minulého roka napadla na katastri. Umožnila jej to chyba katastra, keď si úradníci nevšimli, že na Slovensku registrovaná firma Ballor predáva ornú pôdu maďarskému občanovi.
Podľa našich zákonov cudzinci môžu ornú pôdu získať, iba ak majú u nás trvalý pobyt, alebo ju tri roky obhospodarujú.
„Protestu sme vyhoveli a všetky pozemky sa už vrátili pôvodným vlastníkom,“ povedala včera riaditeľka dunajskostredského katastra Eva Szántóová.

Beata
Balogová
