BRATISLAVA. Takmer po roku sa ústavní sudcovia vrátia k zákonu, ktorý umožňuje štátu stavať diaľnice aj na majetku, ktorý mu nepatrí.
Podaním bývalej opozície sa sudca spravodajca Milan Ľalík zaoberá viac ako dva a pol roka. O zákone by mal súd predbežne hovoriť na neverejnom zasadnutí 20. októbra. Na predbežnom prerokovaní podpredseda súdu Ľalík oboznámi kolegov s obsahom návrhu na rozhodnutie veci.
Termín ešte nie je
Následne by sa verejnosť mala dozvedieť termín verejného zasadnutia. Hovorkyňa súdu Anna Pančurová upozornila, že tento termín nemusí byť dátumom konečného verdiktu.
Ústavným sudcom vyše roka trvalo, kým rozhodli, či sa zákonom budú zaoberať.
„Je to na sudcovi spravodajcovi. Keď má taký štýl práce, aký má a pracuje taký čas, mne ostáva len akceptovať to,“ hovorila začiatkom augusta po stretnutí s premiérkou predsedníčka súdu Ivetta Macejková. Prisľúbila, že o podaní rozhodne súd v dohľadnom čase.
Súčasná vláda výstavbu diaľnic pribrzdila, čo expremiér Robert Fico označuje za vlastizradu. Fico na rýchlu výstavbu ciest tlačil, bývalá opozícia sa obávala, že sú ohrozené majetky občanov. V podaní navrhovala pozastavenie účinnosti zákona. Ústavný súd jej nevyhovel.
NDS: Nevyužíva sa to
Na rozdiel od poslancov sa väčšina sudcov nedomnievala, že by bolo ohrozené vlastníctvo občanov, i keď zákon umožňuje stavať na pozemkoch aj bez právoplatného vyvlastnenia.
„Podľa mojich informácií nebol zákon dosiaľ využitý,“ povedal hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík. Štatistiky, koľkí ľudia ustúpili štátu, aby sa vyhli neskoršiemu vyvlastneniu, ako napríklad v Šútove, nie sú.
Radičová včera zopakovala, že si želá, aby Ústavný súd rozhodol v čo najkratšom čase.

Beata
Balogová
