Bratislava 29. mája (TASR) - Od 1. júla tohto roku sa v SR zvýšia o 5 percent hlavné kategórie dôchodkov. Predpokladá to dnes Národnou radou SR schválený vládny návrh zákona. Zvýšenie sa týka starobných, invalidných, čiastočných invalidných, vdovských a sirotských dôchodkov a dôchodkov za výsluhu rokov, priznaných pred 1. januárom 2003.
Spomínané druhy dôchodkov, priznané do konca júna 2003, by sa mali upraviť o 112,1 percenta mesačnej sumy dôchodku, na ktorú má občan nárok ku dňu priznania dôchodku, a o pevnú sumu 1270 Sk mesačne, ak ide o starobný, invalidný dôchodok a dôchodok za výsluhu rokov, o 762 Sk, ak ide o vdovský dôchodok, o 635 Sk u čiastočných invalidných alebo sirotských dôchodkov obojstranne osirotených detí a o 381 Sk v prípade, že je dieťa polovičná sirota.
Rovnaký režim päťpercentného zvýšenia bude aj pre výsluhové príspevky a výsluhové dôchodky pre vojakov.
Schválený bol aj zákon o sociálnom poistení, ktorý je kľúčovým prvkom reformy sociálneho poistenia na Slovensku. Podľa neho pôjdu od roku 2027 všetky ženy bez ohľadu na počet vychovaných detí do dôchodku v 60. roku. Vytvára predpoklady na prechod zo súčasného systému sociálneho zabezpečenia na systém sociálneho poistenia s posilnením princípu zásluhovosti občanov na vyplácaných dávkach. Zákon definuje takzvaný prvý pilier nového dôchodkového systému. V rámci druhého piliera by si mali ľudia v budúcnosti šetriť na vlastné dôchodky a tretím pilierom je už v súčasnosti fungujúce doplnkové dôchodkové poistenie. Základné sociálne poistenie sa v zákone rozdeľuje na nemocenské, dôchodkové a úrazové poistenie. Výška dôchodku sa bude vypočítavať novým spôsobom, ktorý už nebude zohľadňovať len päť najlepších rokov z posledných 10 odpracovaných rokov občana, ale jeho celoživotné príjmy. Predpokladá sa pritom, že priemerný dôchodok by nemal poklesnúť pod 50 percent priemernej mzdy v hospodárstve.
Národná rada SR sa nebude ďalej zaoberať návrhom ústavného zákona z dielne SNS. Ten mal legitímnym spôsobom zabezpečiť odobratie mandátu poslancovi, ktorý hrubým spôsobom porušil sľub člena zákonodarného zboru.
Parlament dnes väčšinu rokovacieho dňa venoval správam o plnení úloh Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva za uplynulý rok. Hlasovať mali poslanci o ich zobratí na vedomie na záver rokovacieho dňa na neverejnom rokovaní, ale pre nedostatočný počet poslancov v sále sa tak stane až vo štvrtok. Vtedy bude od 09.00 hodiny pokračovať 60. schôdza parlamentu.
Definitívne dnes boli prijatí aj zákony o hospodárskej mobilizácii a o vymedzení pôsobnosti orgánov vo veciach ochrany spotrebiteľa, o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu a o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby.