BRATISLAVA. Kým za prvej Československej republiky boli sociálni demokrati strana s mimoriadne silným zázemím v mestách medzi robotníkmi, Smer má čoraz silnejšie zázemie na dedinách. Vyplýva to z prepočtov volebných výsledkov sociológom Vladimírom Krivým.
Kým pred ôsmimi rokmi iba 12 percent obyvateľov najmenších obcí odovzdalo hlasy Ficovej strane, teraz ide o viac než 40 percent. Vo svojich začiatkoch sa Smer opieral najmä o ľudí z malých a stredných miest. Teraz kraľuje v obciach do 5000 obyvateľov.
A s trochou zjednodušenia platí, že čím je obec menšia, tým je v nej väčší podiel Ficových priaznivcov.
Tento trend plynulo pokračuje už od roku 2002. „Smer sa čoraz väčšmi preklápa k starším a sociálne slabším skupinám obyvateľstva,“ píše sa tiež v štúdii, ktorú robili po voľbách Slovenská akadémia vied a Inštitút pre verejné otázky.
Voliči od Mečiara
Za presunom bášt Smeru do najmenších dedín je s najväčšou pravdepodobnosťou fakt, že Ficova strana postupne prebrala väčšinu voličov Vladimíra Mečiara. Myslí si to aj podpredseda Smeru Dušan Čaplovič, podľa ktorého vedome na presune na vidiek nepracujú.
Agenda Smeru je však podľa Čaploviča bližšia ľuďom z vidieka ako obyvateľom miest. „Najmä pokiaľ ide o veľké mestá, ktoré majú úplne iné problémy ako zvyšok Slovenska.“
Voliči Smeru sa podľa štúdie rozhodli hlasovať za Fica najskôr spomedzi všetkých voličov. Až 73 percent z nich si bolo istých ešte pred začiatkom kampane. Naopak, voliť SaS bolo pred kampaňou rozhodnutých 24 percent priaznivcov strany.
Trápi ich nezamestnanosť
Ficovi priaznivci sú odlišní aj tým, ako vnímajú problémy Slovenska. Za najväčší problém považujú nezamestnanosť. Trápi ich však menej ako priaznivcov SNS, KDH, Mosta-Híd i SDKÚ.
Za druhý najdôležitejší problém prekvapivo označili „problémy okolo zostavovania vlády a výsledky volieb“. Až potom u nich nasledovala hospodárska kríza. Voliči Smeru naopak najslabšie spomedzi strán vnímajú problém korupcie a klientelizmu.
„Čím je človek vzdelanejší, samozrejme, citlivejšie vníma aj tieto oblasti. Ale ľudia vystavení každodennému problému získať prácu či mať aspoň minimálny štandard majú iné problémy,“ myslí si Čaplovič.

Beata
Balogová
