BRATISLAVA. Predseda KDH Ján Figeľ zatiaľ nepovedal, čo presne spraví s bytom na Grösslingovej ulici, ktorý za nízku sumu kúpil od mesta. V stredu oznámil, že ho poskytne na dobročinné účely.
Minister financií a podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš, ktorý tiež dostal od mestskej časti Staré Mesto byt, nechcel Figeľov krok komentovať. Medzi ich prípadmi vidí rozdiely.
„Byt som nedostal, ale vymenil,“ povedal Mikloš. To však platí iba v prípade 3-izbového bytu na Kozej ulici, ktorý Mikloš vymenil v roku 1994 za družstevný byt na Dlhých dieloch.
Žiadosť o výmenu odôvodnil tým, že syn má astmu a v paneláku sa mu zle dýcha. Takých žiadostí bolo zrejme viac, ako mohla mestská časť uspokojiť.
Demokratická strana mala vplyv
Mikloš bol v čase výmeny podpredsedom Demokratickej strany. V roku 1994 sa konali voľby starostu. Pred nimi bola v úrade Miloslava Zemková za Demokratickú stranu, po nej prebral funkciu Andrej Ďurkovský (KDH), ktorý bol zvolený s podporou tejto strany.
Mikloš na otázku, za ktorého starostu mu byt pridelili, neodpovedal. Demokratická strana mala poslancov aj v staromestskom zastupiteľstve.
K trojizbovému bytu dostal Mikloš v roku 1997 vedľajší jednoizbový byt, ktorý bol pôvodne súčasťou jeho trojizbového.
„Keďže som vedel, že mesto administratívne rozdelené byty znovu spája a ak sú neobývané, tak vyhovuje žiadateľom, ktorí obývajú jednu časť v minulosti rozdelených bytov, dal som si žiadosť o menšiu časť pôvodne jednotného bytu. Ťahalo sa to pomerne dlho, cez tento malý neobývaný byt sa ku mne dokonca vlámali a vykradli ma.“
Vtedy bol Mikloš len radovým členom Demokratickej strany. Stranícky klientelizmus odmieta.
Figeľ sa k tomu, či si nemyslí, že aj Mikloš konal neeticky, odmietol vyjadriť.
Dostali aj opoziční
Byty dostali aj iní bývalí politici. Napríklad poslankyňa dnes už mimoparlamentného HZDS Katarína Tóthová.
Pre Plus 1 deň povedala, že o byt požiadala, pretože bola ministerkou spravodlivosti a jej dcéra mala malé dieťa, ktoré celú noc plakalo.
„Nemohla som sa ani poriadne vyspať, ani sa venovať práci,“ povedala Tóthová. Byty dostali aj Jozef Prokeš a Vladimír Čečot z SNS.
Ján Figeľ sa vzdá bytu, ktorý dostal od Ďurkovského najprv do nájmu, neskôr ho za symbolickú sumu odkúpil. Podľa neho išlo o správne rozhodnutie, lebo mal štyri deti a pracoval pre krajinu.
V tomto dome Mikloš spojil byty.
FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍĆEK
Dostal aj Ondruš, ale nekúpil ho
Poslancovi Smeru pomohlo, že bol známym moderátorom televízie Markíza.BRATISLAVA. V roku 1997 pridelil Andrej Ďurkovský (KDH) ako starosta Starého Mesta nájomný byt aj súčasnému poslancovi Smeru Braňovi Ondrušovi. Vtedy bol moderátorom Markízy, krátko na to vstúpil do SDĽ.
Ondruš si štvorizbový byt neskôr neodkúpil, nevzťahoval sa naňho zákon, ktorý to umožňoval urobiť pri iných bytoch.
„Pripúšťam, že veľkú rolu hrala skutočnosť, že v čase, keď komisia rozhodla o pridelení bytu, som bol známym moderátorom televízie Markíza,“ povedal v minulosti Ondruš.
Vlastný byt si vraj nemohol dovoliť, hoci mal ročný príjem 750-tisíc korún.
„Na pôžičku som si nemohol kúpiť byt, lebo by som nemal čím ručiť. Ak som zarobil nie 750-, ale asi 720-tisíc hrubého, odviedol som daň asi 170-tisíc korún, zostalo mi 550-tisíc. Životné náklady mojej rodiny boli asi 15- až 18-tisíc korún mesačne, čo je, povedzme, 200-tisíc korún ročne. Čiže ostalo mi 350-tisíc korún čistého, za ktoré v Bratislave nekúpite ani garsónku.“
Na poznámku, že existujú úvery, reagoval: „To máte pravdu, ja som zvolil iný postup. Ale ten môže zvoliť každý. Pripúšťam, že nie každému to vyjde.“
Ondruš odporúčal dať si žiadosť aj iným mladým ľuďom.
Zoznam mesta má chyby
Na zozname je, že byt na Rázusovom nábreží dostal šéf NKÚ. V skutočnosti patrí úradu.
BRATISLAVA. Na zozname osôb, ktorým mala mestská časť Staré Mesto prideliť byt, je aj šéf Najvyššieho kontrolného úradu Ján Jasovský. Dostať ho mal v roku 2005. Zoznam zverejnila samotná mestská časť, včera už však pripustila, že za správnosť všetkých informácií v ňom nemôže ručiť.
Ukazuje to aj príklad predsedu NKÚ, byt totiž nebol pridelený jemu, ale úradu a Jasovský ho má využívať ako služobný byt do skončenia funkcie. Predtým v ňom bývala podpredsedníčka NKÚ. Hovorkyňa úradu Lenka Nosáľová potvrdila, že ide o dvojgarsónku.
„To, že sa toto meno objavilo v zozname, potvrdzuje, že zoznam vedený na miestnom úrade od roku 1991 je nekorektný,“ priznáva hovorkyňa úradu Alena Kopřivová.
Na úrad už telefonovalo viac ľudí, že na zoznam ich meno nepatrí. V prvý deň zverejnenia pre veľký záujem verejnosti spadla aj webová stránka úradu.
„Overenie zoznamu by predstavovalo každý jeden prevod – zložku o ňom – vyhľadať v archíve,“ tvrdí hovorkyňa. To by bola pre mestských úradníkov práca na mesiace. „Ak sú informácie v archíve nekorektné, nedokážeme na to prísť.“
Mestská časť sa preto obrátila na Úrad na ochranu osobných údajov, aby ich inštruoval, ako majú ďalej postupovať.
Mestská časť zverejnila zoznam s pridelenými bytmi v utorok. Je na ňom približne 1750 mien. Má ísť o ľudí, ktorým boli byty prideľované od roku 1991.
Pridelené sú tam aj takzvané podkrovia, ktoré tí, čo ich dostali, museli na vlastné náklady zrekonštruovať.

Beata
Balogová
