BRATISLAVA. Po príchode Daniela Lipšica z KDH začalo ministerstvo vnútra pri trestných činoch opäť skúmať, či bol páchateľom Róm. Potvrdil to Lipšicov nový poradca pre rómsku kriminalitu a spolustraník Milan Krajniak. Rómovia sa obávajú návratu diskriminácie.
Krajniak začal zbierať informácie o kriminalite Rómov od roku 2000, keď boli tieto štatistiky zrušené, povedal v diskusii časopisu .týždeň.
„Pracujeme na tom, aby sme zrekonštruovali tie štatistiky alebo urobili aspoň pomerne presné odhady.“
Od roku 2008 podľa neho neexistujú takmer nijaké informácie, tak sa jeho ľudia stretávajú s policajtmi z obvodných oddelení a počty odhadujú.
Proti štatistikám v diskusii vystúpila štátna tajomníčka ministerstva sociálnych vecí za SaS Lucia Nicholsonová. Čudné je podľa nej už to, že na ministerstve vnútra je špeciálny poradca pre túto oblasť.
„Nemôžeme hovoriť o rómskej kriminalite, môžeme hovoriť o kriminalite v sociálne vylúčených spoločenstvách. Nie som proti štatistikám, ale neviem, prečo by sme to mali robiť na etnickom princípe,“ povedala Nicholsonová.
Ohradil sa aj vládny splnomocnenec pre rómske komunity Miroslav Pollák.
Hovorí už opatrnejšie
Krajniak má do konca roka vypracovať analýzu problému rómskej kriminality a návrh opatrení. Platiť by mali od januára. Ministerstvo dnes podľa neho nijaké štatistiky o rómskej kriminalite nezaznamenáva.
Oproti pôvodným vyjadreniam sa včera Krajniak pri opise svojich plánov termínu rómska kriminalita vyhol.
„Uvažujeme o evidovaní kriminality páchanej obyvateľmi segregovaných osád. Presnejšie informácie
o tomto type kriminality by mohli pomôcť pri prijímaní účinnejších nástrojov na jej zníženie.“
Riaditeľka Rómskeho inštitútu Klára Orgovánová hovorí, že opätovné zavedenie štatistík by bolo v rozpore s ľudskými právami.
„Ak si niekto na Slovensku myslí, že môže robiť štatistiky rómskej kriminality, tak sa veľmi mýli. Ľudia, ktorí o tom hovoria, sú odborne veľmi slabo vybavení.“ Lipšicovi odporučila zriadiť aj poradcu pre slovenskú kriminalitu.
Prišiel s tým Palko
Štatistiky rómskej kriminality polícia viedla do roku 1999. S nápadom obnoviť ich prišiel vlani Vladimír Palko z KDS, ktorý bol ministrom vnútra v rokoch 2002 až 2006.
V rokoch 2000 až 2007 podľa údajov ministerstva ešte existovala v systéme kolónka „štatisticky významné skupiny osôb“, kam sa rátali bezdomovci, Rómovia, imigranti a ďalší.
„Otázkou je, či na základe týchto štatistík ministerstvo dokáže postaviť programy, ktoré prinesú nejaký úspech,“ hovorí Orgovánová.

Beata
Balogová
