Podľa Mariána Šturcela zo Štátnych lesov TANAP-u pre návštevníkov je najpríťažlivejšia v jarnom období. Ako spresnil, expozícia bola verejnosti sprístupnená v roku 1989 pri príležitosti 40. výročia vzniku TANAP-u.
V tom čase mala iba jednu kombinovanú skalku. Postupne každý rok pribúdali ďalšie úpravy v závislosti od finančných možností. Celková rozloha je asi tri hektáre, hoci prezentačných plôch je menej. Niektoré plochy čakajú na dosadbu v budúcnosti. Pôvodný projekt uvažoval s cieľovým počtom 300-400 druhov, takže v súčasnosti je expozícia z dvoch tretín ukončená.
Tohtoročná sezóna je v poradí už dvanástou. Expozícia tatranskej prírody v blízkosti Múzea TANAP-u je prístupná verejnosti denne od polovice mája do polovice septembra. Podľa Šturcela ak sa prihlásia organizované skupiny aj po tomto termíne, expozíciu im sprístupnia, hoci najviac kvitnúcich druhov môžu návštevníci obdivovať od mája do konca júna.
Prehliadka expozície je samostatná, nezávislá od návštevy múzea. Vstupné pre dospelých je 20 korún, pre deti polovica. Ročné prevádzkové náklady predstavujú vyše pol milióna korún, čo vstupné zďaleka nepokrýva. Zlepšiť bilanciu sa zamestnanci usilujú napríklad aj predajom nadprodukcie semien či sadeničiek zo zásobnej záhrady. Do domácej skalky si môžu návštevníci kúpiť približne 30 rastlinných druhov, pričom najväčší záujem je o plesnivec, horec a z drevín o kosodrevinu.
Kým pozornosť laickej verejnosti pútajú najmä kvitnúce druhy, odborníci sa zaujímajú o jednotlivé rastlinné spoločenstvá. Výsadba je koncipovaná podľa charakteristických biotopov. Ide o močiarne, prameništné, vápencové či žulové podložie, takže na malom priestore možno vidieť rozdielnosť výskytu rastlinných druhov.