BRATISLAVA. Myslí si to podpredseda parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Ondrej Dostál. Poslanec je aj jedným z koordinátorov nominácie Liua na cenu v Slovenskej republike.
"Nominácia Liua Siao-poa bola aj slovenskou nomináciou, pretože ju začiatkom tohto roka podporili poslanci slovenského parlamentu, slovenské mimovládne organizácie a viaceré osobnosti zo Slovenska spolu s partnermi z Českej republiky," tvrdí v stanovisku Dostál. Ten zároveň tvrdí, že pozornosť porušovaniu ľudských práv v totalitných krajinách je morálnou povinnosťou ľudí žijúcich v demokratických krajinách.
"Zvlášť takých, ktoré majú historickú skúsenosť s komunistickými režimami. Vláda Slovenskej republiky by sa mala pripojiť k hlasom volajúcim po prepustení Liua Siao-poa z väzenia a vyzvať k tomu čínsku vládu," vyzýva poslanec a aktivista s tým, že kabinet by takto splnil krok programového vyhlásenia o obmedzení kontaktu s podobnými štátmi.
Nórsky výbor udelil Nobelovu cenu za mier čínskemu disidentovi Liuovi Siao-povi. Liu si v Číne odpykáva trest za podpísanie a šírenie dokumentu zvaného Charta 08, ktorý vyzýva vládu v Pekingu na uskutočnenie demokratických reforiem vrátane rešpektovania slobody zhromažďovania, prejavu a vierovyznania.
Čínske orgány disidenta zatkli v decembri 2008, dva dni pred plánovaným zverejnením dokumentu. Dokument vznikol na spôsob československej Charty 77, známej opozičnej petície v normalizačnom Československu, ktorá upozorňovala najmä na rôzne prípady porušovania ľudských práv.
Peking už viackrát varoval Oslo, že ak udelí cenu Liuovi alebo inému čínskemu disidentovi, vážne prehodnotí vzťahy so škandinávskou krajinou. Cenu za mier ako jedinú udeľuje nórsky Nobelov výbor, o ostatných piatich laureátoch rozhoduje švédska Kráľovská akadémia vied.