BRATISLAVA. Nebezpečie však podľa úradu nehrozí, najväčšia koncentrácia vraj bola zistená vo štvrtok a dnes ráno už klesla. Zlepšenie situácie ukazovali aj najnovšie namerané hodnoty pH. Televízia Markíza však tvrdila, že rybári neďaleko Komárna zaznamenali úhyn rýb.
"Analýza obsahu ťažkých kovov naznačuje, že najvyššia koncentrácia znečistenia bola včera večer (vo štvrtok, pozn. ČTK) a počas predošlej noci," napísalo v tlačovej správe ministerstvo. Dodalo, že vzorky z ústia Mošonského Dunaja, ktorého tokom sa dostali nečistoty z Maďarska na Slovensko, dnes ráno vykázali výrazný pokles. "Nič vážne sa nedeje," povedala ČTK hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Ďurica.
V Mošonskom Dunaji taktiež podľa vodohospodárov dnes večer už namerali nižšie hodnoty pH ako vo štvrtok. "Stav sa v tomto profile začína stabilizovať na hodnotách blízkym normálnemu stavu," uviedol úrad.
Jedovatý kal z pretrhnutej sedimentačnej nádrže pri maďarskom meste Ajka podľa skorších informácií unikol do prítokov Dunaja. Kal bol vraj zneutralizovaný, podľa odborníkov by tak nemal ohroziť životné prostredie. Nečistoty podľa informácií z Maďarska prenikli najprv do rieky Rába a odtiaľ do Mošonského Dunaja, ktorý je dunajským ramenom. Mošonský Dunaj sa od hlavného toku oddeľuje pri maďarskej Rajke a späť sa vlieva severovýchodne od Győru, približne oproti obciam Číčov, Trávnik a Klížska Nemá v okrese Komárno.
Televízia Markíza upozornila, že rybári v okolí Komárna zaznamenali úhyn rýb a neodporúčajú rybolov. "Ryby sú na prvý pohľad popálené," tvrdil Martin Farský zo Slovenského rybárskeho zväzu. Zasiahnuté živočíchy však mohol podľa televízie priniesť prúd z viac postihnutých oblastí v Maďarsku.
Tragédia v Maďarsku si vyžiadala podľa posledných informácií najmenej sedem životov, mnoho ľudí má zničené domy, a odhaduje sa, že obnova postihnutej oblasti potrvá najmenej rok. Agentúra AP tvrdí, že množstvo uniknutého kalu je takmer rovnaké ako objem ropy, ktorá sa tento rok dostala do mora z vrtu v Mexickom zálive.
Kal z hlinikárne je silne zásaditý a spôsobuje popáleniny. Podľa environmentalistov aj po neutralizácii obsahuje veľké množstvo ťažkých kovov a je pre životné prostredie nebezpečný. Z pretrhnutej nádrže sa vylialo asi 700.000 metrov kubických metrov kalu, pôvodne maďarská vláda uvádzala milión kubíkov.
Do postihnutej oblasti v Maďarsku pôjde podľa Slovenského rozhlasu pomáhať viac ako dvesto ľudí z Komplexnej centrálnej záchrannej služby v Gabčíkove. Dvestopäťdesiat záchranárov by malo jeden deň pracovať na odstraňovaní kalu, ďalších 25 bude pomáhať pri dezinfekcii. Tí plánujú zostať v Maďarsku dovtedy, kým budú potrební.