BRATISLAVA. Situáciou vo verejnoprávnej televízii sa bude začiatkom týždňa zaoberať koaličná rada.
Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) vraj má na finančné problémy televízie pripravené riešenie. "Nemôžem dopustiť, aby naďalej pokračovala devastácia významnej inštitúcie, ktorá na Slovensku existuje už 54 rokov," napísal v tlačovej správe Krajcer, bývalý televízny moderátor. Svoj plán zverejní v utorok po dohode s koaličnými partnermi.
Portál Mediálne.sk za jeho slovami vidí zámer zosadiť súčasného riaditeľa televízie Štefana Nižňanského. Poslanec vládnej SDKÚ-DS Tomáš Galbavý podľa neho už vraj pripravuje zmenu zákona o televízii, aby jej riaditeľa opäť volil a odvolával parlament.
Vrátil by sa tak stav spred siedmich rokov. V roku 2003 totiž vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) presadila, že riaditeľov oboch verejnoprávnych médií budú vyberať ich kontrolné rady. Cieľom malo byť aj odpolitizovanie STV a Slovenského rozhlasu. Televízna rada potom vybrala exriaditeľa Radima Hrehu a v apríli 2008 Štefana Nižňanského. Podozrenia z toho, že riaditelia podliehajú politickým tlakom, však zostali.
Tohoročné hospodárenie STV podľa predpokladov jej vedenia skončí s deficitom 16 miliónov eur, pričom účtovná strata bude až 18,2 milióna eur. Podľa predsedu Dozornej komisie, ktorá kontroluje hospodárenie televízie, Miroslava Galamboša, problémom je, že boli nadsadené príjmy z reklamy. Okrem toho televízia rátala so štátnou dotáciou v hodnote 6,5 milióna za ľudí oslobodených od platenia koncesionárskych poplatkov.
Vedenie televízie zatiaľ stále dúfa, že ho zachráni štátna dotácia. Príjmy televízie sa pritom už za bývalej vlády zvýšili, keď si u nej štát cez zmluvu objednal výrobu viacerých programov. Šetrenie však chce dosiahnuť aj prepustením 22 zamestnancov a zvažuje aj vypnutie športového kanálu STV 3, na ktorý jej nestačia príjmy. Trojka vysiela od augusta 2008 a jej trhový podiel je 0,5 percenta. Podľa finančnej riaditeľky televízie Libuše Baranovej by však vypnutie jej vysielania veľké úspory neprinieslo, lebo už majú objednané licencie na viaceré športové podujatia.
Okrem toho televízia zrejme bude musieť zaplatiť 2,9 milióna eur za porušenie zmluvy z roku 1997 štúdiu Omega, s ktorým prehrala súdny spor. Jeho zástupcovia sa však už vyjadrili, že sú ochotní sa dohodnúť na splátkach tak, aby platba pre STV nebola likvidačná. Televízia však chce verdikt krajského súdu napadnúť.
Nižňanský v pondelok v priamom prenose poprel, že by bola televízia na kolenách a že by jej hrozil kolaps. Pripustil však, že televízia má vážne finančné ťažkosti, do ktorých sa podľa neho nedostala len vlastnou vinou.