OSADNÉ. Spoznávanie posledných nedotknutých lesov, ale aj neľahký pobyt v prírode bez civilizačných vymožeností ponúka na svojich táboroch Lesoochranárske zoskupenie VLK. Účastníci prežijú niekoľko dní v bezprostrednom kontakte s prírodou, pričom nepoužívajú oheň, pijú vodu z lesných prameňov a ani v noci by nemali hľadať útočisko pod stanmi. Po skončení tábora sa však podľa organizátorov stávajú priateľmi lesov.
"Naši účastníci sa spočiatku boja nepohodlia, mnohí sa tesne pred táborom odhlásia. Tí, čo prídu, však na konci tvrdia, že sa to vlastne dalo všetko zvládnuť," povedala o táboroch, ktoré známe ochranárske zoskupenie organizuje viacero rokov, Dáša Lukáčová. Sama tábory pripravuje a takmer na všetkých sa zúčastnila.
Tábor má najmä náučný charakter. Pri účastníkoch sa každý deň striedajú špecializovaní lektori. Medzi nimi je napríklad botanik, ornitológ či lesník. "Stáva sa nám, že prídu na tábor ako účastníci bežní lesníci a dozvedia sa tu informácie, o ktorých ani nevedeli," poznamenala Lukáčová. Medzi najzaujímavejšie prednášky napríklad patria najnovšie poznatky o vzájomnom prepojení medzi hubami a stromami, ale tiež s ostatnými súčasťami lesa.
Varenie vynechali, zaberalo čas
V tábore sa spočiatku mohlo variť na otvorenom ohni. Organizátori však po prvých pokusoch varenie zanechali, oheň totiž sústredil pozornosť ľudí a jeho príprava a udržiavanie zaberala čas.
Na tábor sa účastníci, ktorí najčastejšie pochádzajú zo Slovenska a Česka, dôkladne pripravujú už doma. So sebou si totiž musia priniesť všetko, čo budú počas ôsmich dní potrebovať. Nevyhnutnosťou je spacák, izolačná podložka a celta. Tá sa napína pre prípad dažďa. Len ak celtu návštevníci nemajú, môžu si postaviť stan.
Nie všetci pobyt v lese bez pohodlia a moderného vybavenia ľudského obydlia zvládnu. Niekoľko účastníkov preto v minulosti po pár dňoch z prírody odišlo. Problémom sa stalo napríklad počasie, keď po viacdennom daždi ostali bez suchého oblečenia. Vážnym dôvodom sa môže stať prípadná choroba. Takýchto prípadov však podľa Lukáčovej bolo zatiaľ len málo, skupina, ktorá na tábor príde, to vo väčšine prípadov dotiahne až do konca.
Kontakt s vlkmi
Odmenou sa im môžu stať nielen vedomosti o prírode a lese, ale tiež nevšedné zážitky s jeho prirodzenými obyvateľmi. "Stalo sa nám, že podvečer okolo nás v tesnej blízkosti prešli dva vlky, na chvíľu aj zastali a pozorovali nás," popísala jedno zo stretnutí Lukáčová.
Lesné tábory sa konajú v pohoriach Čergov a v lesoch na severovýchode krajiny pri Bardejove. Práve v Čergove vlastní zoskupenie VLK vyše 40 hektárov lesa a na území vyhlásili prírodnú rezerváciu. Prácou v tomto lese sa tábor končí, účastníci sa tak podľa Lukáčovej odvďačia lesu za zážitky, ktoré im počas predchádzajúcich dní ponúkol.
Záujemcov o lesné tábory ani po rokoch neubúda, organizátori však prestali počet účastníkov limitovať. Niektorí záujemcovia totiž prihlášku stiahnu a do tábora nakoniec prídu len tí, ktorí sú nevšedné dobrodružstvo pevne odhodlaní podstúpiť.