BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) by sa budúci týždeň mala zaradiť medzi Európskych liberálnych demokratov (ELDR).
Ich najvyšší orgán sa zíde vo fínskych Helsinkách, kde by si verdikt o prijatí mal osobne vypočuť predseda SaS Richard Sulík a člen jej Republikovej rady Martin Chren. Grémium ELDR ešte v júni podporilo prijatie SaS za svojho ďalšieho člena.
Ako uviedol pre TASR Chren, SaS od svojho vzniku spolupracovala na európskej úrovni so stranou ELDR. Podľa jeho slov ide o hodnotovo najbližšiu stranu, ktorá združuje napríklad aj také subjekty, ako je nemecká vládna FDP. "Pre SaS, ako stranu, ktorá nechce byť na jedno použitie a je súčasťou vládnej koalície, je logické rozširovať svoje aktivity aj na európskej úrovni," vysvetlil jeden z jej zakladateľov.
SaS by chcela prostredníctvom svojho členstva v ELDR výraznejšie ovplyvňovať aj európsku politiku. "SaS musela dokumentovať svoj súlad s hodnotami ELDR a po negatívnych skúsenostiach z minulosti musela prejsť parlamentnými voľbami," poznamenal Chren. Potvrdil, že v porovnaní s niektorými inými politickými stranami na Slovensku prebehlo začlenenie SaS do európskych štruktúr v pomerne krátkom čase.
Slovenskí liberáli sa plánujú zapojiť do práce v rámci štruktúr ELDR, rozvíjať spoluprácu so zahraničnými partnermi a podporiť aj prácu mládežníckej organizácie Mladí liberáli, ktorá už je v európskych štruktúrach začlenená - členstvom v európskom združení mladých liberálov LYMEC.
V Európskom parlamente funguje strana ELDR pod hlavičkou ALDE (Aliancia liberálov a demokratov pre Európu). EDS, ktorá sa v júnových parlamentných voľbách neúspešne usilovala presadiť na slovenskej politickej scéne, považuje záujem SaS stať sa členom liberálnej platformy za predčasný.
EDS ako člen ALDE kritizuje slovami svojho predsedu Antonia Parzialeho SaS za to, že doteraz neprejavila dostatočný záujem o uvádzanie liberálnych princípov do slovenského politického života. "SaS nedokáže garantovať plnenie liberálneho programu a po diskreditácii dôveryhodnosti nemôže v tejto chvíli garantovať ani stabilitu strany," uviedol Parziale v stanovisku, ktoré poskytol TASR.
EDS sa domnieva, že SaS potrebuje viac času, aby splnila svoje záväzky a ukázala úprimný záujem stať sa serióznou politickou stranou.