BRATISLAVA. Za stovky tisíc eur zo štátnej podpory nakúpilo lyžiarske stredisko Revúcky raj pozemky od človeka, ktorý mal blízko k rozhodovaniu o smerovaní peňazí. Bol ním Peter Struhár, podľa Hospodárskych novín správca jedného z podozrivých fondov.
Tie sa podľa viacerých indícií využívali na prelievanie peňazí z Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME). Práve o jej zrušení bude dnes rozhodovať koaličná rada.
Struhár je majiteľom firmy SITUM–SK, ktorá podľa nedávneho auditu predala pozemky Revúckemu raju. Lyžiarske stredisko získalo od agentúry 723–tisíc eur.
„Všetky obchodné postupy boli korektné,“ povedala Zuzana Vyšná z Revúckeho raja. Dodala, že o vnútorných záležitostiach firmy bez súhlasu partnerov nemôže informovať. Struhár sa k prípadu nevyjadril, s vysvetlením, že je v zahraničí.
Pomoc spriazneným
Čo je NADSME
Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania – zastúpenie v nej má štát aj podnikatelia
rozdeľuje eurofondy na podporu podnikania
stopercentnou dcérskou spoločnosťou je Fond fondov
pod Fondom fondov sú ďalšie fondy
problémové sú najmä dva – Slovenský rozvojový fond a Fond Seed Capital
v oboch bolo okolo 30 miliónov eur, investovali do takzvaného rizikového kapitálu
ovládli ich jednopercentní akcionári, spoločnosti 3on private equity a Funds managers
štát tvrdí, že stratil kontrolu a nemá informácie, čo sa vo fondoch deje.
Štátna agentúra založila dcérsku spoločnosť Fond fondov, ktorá zastrešovala dva rozvojové fondy plné peňazí. Rozhodujúce slovo v nich odovzdala neštátnym menšinovým akcionárom, ktorí štátnu pomoc posielali aj do spriaznených firiem.
Napríklad Oskar Soták podľa auditu šéfoval Slovenskému rozvojovému fond a sedel v dozornej rade firmy Cromwell, ktorá od fondu získala 3,6 milióna eur. Akcionárom Cromwellu je cyperská firma Endavour Holding, ktorá je podľa Obchodného registra spoločníkom v Sotákovej firme S.P.A. Development.
Struhár zase pôsobil v dozornej rade spoločnosti Fun media group spolu s Borisom Kolárom. Slovenský rozvojový fond firme pomohol sumou 2,6 milióna eur. Soták prepieranie peňazí cez fondy odmieta.
Audit, ktorý zistil pochybenia, si nechalo urobiť ešte bývalé vedenie NADSME. „Existujú audity, ktoré poukazujú na viaceré podozrenia,“ potvrdil štátny tajomník Martin Chren z ministerstva hospodárstva, pod ktoré patrí NADSME.
O investíciách vo fondoch rozhodovali jednopercentní akcionári, súkromné spoločnosti Funds managers a 3on private equity.
Vo fondoch bolo 30 miliónov
NADSME je agentúra, v ktorej má zastúpenie štát a podnikatelia. Pre podozrivé rozdeľovanie eurofondov sa o ňu zaujímajú európsky vyšetrovací úrad OLAF aj slovenská polícia.
V dvoch podozrivých fondoch bolo spolu okolo 30 miliónov eur. V Slovenskom rozvojovom fonde bola jedným z akcionárov aj Slovenská sporiteľňa. „Dlhodobo sme upozorňovali na problémy, ako minoritný akcionár sme nemali možnosť ovplyvňovať riadenie fondu,“ píše sporiteľňa v stanovisku pre SME.
SaS tunel v agentúre nevidí
SDKÚ a SaS sa sporia o zrušenie Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania.
BRATISLAVA. Dôkazy o trestných činoch v Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME) nejestvujú, napriek tomu ju vláda ide rušiť pre údajné tunelovanie. Tvrdí to SaS, jej minister hospodárstva Juraj Miškov má zánik agentúry pripraviť.
„Faktom je, že dnes sa pohybujeme výlučne v rovine podozrení bez toho, aby existovali dôkazy nejakých konkrétnych trestných činov alebo páchateľov,“ hovorí štátny tajomník Martin Chren (SaS). Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) pritom hovorila o nečestných praktikách v agentúre. „Agentúru ovládli pochybné skupiny, ktorých vplyv trvá dodnes,“ povedala Radičová.
Zmizlo 13,5 milióna?
O zrušení agentúry nie je presvedčený ani minister hospodárstva Miškov, podľa ktorého by štát mohol zaznamenať straty. Miškov pritom pred dvoma týždňami neprotestoval, keď vláda schválila uznesenie, že má pripraviť zánik agentúry. Ministerstvo hospodárstva si nie je isté ani tým, že sa v NADSME nenávratne stratilo 13,5 milióna eur, ako to pôvodne tvrdilo.
„Dnes vôbec nie je isté, či sa peniaze stratili. A už vôbec nie, či sa tak stalo nečestnou činnosťou, alebo to bol výsledok rizikových projektov. Personálne prepojenia nemusia byť dôkazom,“ uviedlo ministerstvo.
Podľa informácií SME príde Miškov na dnešné rokovanie koaličnej rady aj s riešeniami na zachovanie agentúry, prípadne na jej premenu.
SaS sa o agentúru pobije s SDKÚ
SaS zrejme na koaličnej rade narazí na premiérku Radičovú. Tá trvá na likvidácii agentúry a na okamžitom odvolaní jej vedenia.
Zvyšní koaliční partneri sa nevyjadrili, na čiu stranu sa postavia. „Nebudeme dopredu oznamovať svoje stanoviská, ale budeme rokovať,“ konštatoval podpredseda MostuHíd Zsolt Simon.
(zp)

Beata
Balogová
