BRATISLAVA.
Hlasovanie o zmenách zákonov, riešiacich túto tému, presunuli na nadchádzajúcu schôdzu v septembri po incidente medzi poslancami Igorom Matovičom (SaS) a Robertom Kaliňákom (Smer-SD).
Koalícii však návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity s najväčšou pravdepodobnosťou neprejde. Smer-SD totiž odmieta pomáhať plniť program vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), a teda nepodporí ani túto ústavnú zmenu.
Vláda navrhuje zúžiť poslaneckú imunitu iba na hlasovanie a na výroky prednesené v parlamente. Oklieštenie imunity by sa malo dotknúť aj sudcov.
Po novom by nemal byť potrebný ani súhlas pléna na trestné stíhanie poslancov. Naďalej zostáva zakotvenie potreby súhlasu NR SR respektíve Ústavného súdu SR na vzatie poslanca respektíve sudcu a generálneho prokurátora do väzby.
Poslanci by mali definitívne rozhodnúť aj o zmenách v práci Súdnej rady SR. Ak by návrh novely zákona o Súdnej rade SR z dielne ministersky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) prešiel v predkladanej podobe, tak by členovia tohto orgánu nemohli zastávať súčasne posty predsedov alebo podpredsedov súdov.
Táto podmienka sa však nemá vzťahovať na šéfa Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý je z titulu svojej funkcie aj predsedom Súdnej rady SR.
V rámci 72 bodového programu schôdze čaká na poslancov aj vládny úsporný balíček. Ten okrem iného obsahuje zvýšenie DPH z 19 na 20 percent či zvýšenie spotrebných daní z tabakových výrobkov, piva a minerálnych olejov.
Rokovať majú poslanci aj o sprísnení podmienok na získanie zbrojného preukazu. V novele zákona o zbraniach a strelive to navrhuje ministerstvo vnútra. Z právnej normy okrem iného vyplýva, že každý žiadateľ o zbrojný preukaz sa bude musieť podrobiť vyšetreniu klinickým psychológom.
Vyšetrenie má byť povinné aj pri vydaní nového zbrojného preukazu. Novela tiež obmedzuje držbu a používanie samočinných a samonabíjacích palných zbraní, ktoré boli konštrukčne odvodené alebo upravené zo samočinnej zbrane. Tieto zbrane sa nebudú môcť držať ani na zberateľské účely.
Poslanci prerokujú napríklad aj návrh zákona o začlenení Železničnej polície do Policajného zboru SR, ktorým sa 1. januárom 2011 zruší Železničná polícia a jej príslušníci sa začlenia do štruktúry Policajného zboru SR.
Parlament by sa mal zaoberať tiež viacerými poslaneckými návrhmi. Okrem iných boli legislatívne činní národniari, ktorí chcú odňatím slobody na jeden až päť rokov trestať falšovanie a pozmeňovanie údajov na tachometri motorového vozidla.
Výška sadzby má podľa novely Trestného zákona, ktorú predložili poslanci Ján Slota a Rafael Rafaj (obaja SNS), závisieť aj od toho, či už v tejto veci bol páchateľ odsúdený, alebo nie.
Svoj návrh predložila aj skupina koaličných poslancov zo školského výboru. Novelou vysokoškolského zákona chcú bojovať proti plagiátorstvu na vysokých školách. Chcú presadiť, aby boli všetky záverečné práce zverejňované na internete.