BRATISLAVA. „Takto okrádať Slovensko a takto sa hrať na vlastencov, to vidím teda vo veľkom rozpore. Nie nadarmo si SNS vyslúžila prezývku Slovenská národná straka,“ hovoril pred voľbami o strane Jána Slotu predseda SaS Richard Sulík.
Napriek takémuto názoru si SaS po voľbách osvojila predsedu predstavenstva a riaditeľa Žilinskej teplárenskej z rokov 2006 až 2010 Juraja Králika a ako nominanta SaS ho presadila za šéfa teplárne vo Zvolene. Žilinská tepláreň patrila do portfólia štátnych firiem ovládaných Slotovými nominantami.
Dosadili ho za Slotu
Nominanti ovládali predstavenstvo i dozornú radu, a tým aj manažment spoločnosti. V predstavenstve sedela s Králikom napríklad Ľuboslava Vendrinská - Slotova nominantka v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke a manželka Milana Vendrinského. Ten mal na seba napísaný športiak Dodge Viper, v ktorom sa Slota roky rozvážal.
Štátne teplárne
FNM je 100–percentným akcionárom teplární v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, Zvolene a v Košiciach
vznikli v roku 2001 a 2002 rozdelením energetických závodov
Žilinská teplárenská vyrába okrem tepla aj elektrickú energiu
okrem domácností ich dodávajú významným firmám ako napríklad KIA
minulý rok mala tržby takmer 26 miliónov eur, 309 zamestnancov a hrubý zisk 2,5 mil. eur
Ďalším členom predstavenstva bol Karol Gordík, ktorý bol v spoločnej firme so Slotovými synmi Jánom a Pavlom i v ďalších spoločnostiach blízkych šéfovi SNS. Do dozornej rady si Slota dosadil aj nevlastnú dcéru Alžbetu Porubcovú či Štefana Klačka, ktorý je v jednej firme so Slotovým bývalým tajomníkom Georgesom Gansém.
To, že firmu riadili nominanti SNS, potvrdil SME aj bývalý šéf Výkonného výboru FNM Vladimír Kocourek (Smer).
Králik sa stal šéfom predstavenstva až potom, ako si Slota vo firme vydobyl svoj vplyv.
Poslankyňa za SNS Anna Belousovová nedávno hovorila, že sa o mnohých nominantoch strany v štátnych firmách dozvedajú až teraz. Nerozhodovalo totiž o nich predsedníctvo, ale samotný Slota. Tvrdila, že ani o Králikovi sa na predsedníctve nikdy nerokovalo.
Firmu po voľbách ovládli nominanti KDH, ktorých schválil Fond národného majetku (FNM). Staré vedenie teplárne nechali odvolať a Králik prišiel aj o miesto riaditeľa. Zástupca KDH vo výkonnom výbore FNM Pavol Faktor hovorí, že Králika považuje za odborníka. Zároveň však platí, že sám hlasoval za výmenu celého predstavenstva Žilnskej teplárenskej – vrátane jeho.
Bývalého riaditeľa teplárne v Žiline si osvojila SaS ako svojho nominanta. Teraz je šéfom predstavenstva a riaditeľom Zvolenskej teplárenskej. Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) to vysvetľuje tým, že Králik je odborník.
Nové vedenie Žilinskej teplárenskej poslalo FNM správu o hospodárení za čias Králika. Firma je v zisku, no našli sa niektoré prešľapy. „Zvyšujúca sa materiálová náročnosť naznačuje nehospodárne nakladanie s majetkom, respektíve vyššiu spotrebu materiálu na dosiahnutie rovnakého výsledku hospodárenia.“ píše sa v správe.
Našli aj anomálie
Na ďalšom mieste sa konštatuje, že v podniku „neexistuje systém evidencie súťaží, zoznam oslovených uchádzačov, evidencia dosiahnutých úspor“. Celková situácia firmy vraj nie je dramatická, „ale vykazuje niektoré anomálie“.
Králik SME povedal, že sa necítil byť nominantom SNS ani teraz SaS. V energetike pracuje od roku 1983 a vraví, že si ho vybrali ako odborníka a v Žiline sa počas jeho vedenia nediali netransparentné obstarávania a firmu spravoval hospodárne. „Mojím celoživotným snažením je, aby boli spoločnosti v dobrej kondícii.“ S hodnotením nového vedenia v Žiline nesúhlasí. „Žilinská teplárenská je darčekom pre tých, čo sa k nej dostali.“
„Títo páni existujú na Slovensku. Vlastne v práci som s nimi ani neprichádzal do styku,“ odpovedal na otázku, či sa pozná so Slotom a bývalým úradníkom ministerstva životného prostredia Pavlom Tehlárom, ktorý mal údajne na teplárne tiež vplyv.
Šéfka výkonného výboru FNM Anna Bubeníková (SDKÚ) hovorí, že nové vedenia všetkých štátnych teplární pracujú na hĺbkových auditoch firiem.
„Je to veľmi komplikované, sú to projekty, pri ktorých treba ísť veľmi do hĺbky. Hlavne pri investičných projektoch je veľmi ťažké zistiť, či boli všetky prostriedky vynaložené účelne,“ odpovedala na otázku, ako sa prípadné prešľapy v hospodárení teplární dajú zistiť.
Miškov: Je to odborník
O nominácii Juraja Králika do Zvolenskej teplárenskej hovorí minister hospodárstva a podpredseda SaS JURAJ MIŠKOV.
Ako sa stalo, že nominantom SaS vo Zvolene sa stal pán Králik, ktorý bol predtým v Žilinskej teplárenskej ovládanej SNS?
„Vždy som hovoril, že pre mňa je na prvom mieste predovšetkým odbornosť. Pán Králik je podľa mnohých referencií vynikajúcim odborníkom a stál za rozvojom Žilinskej teplárenskej.“
Kto vám ho odporučil?
„Z nominantov, ktorí boli k dispozícii, sme práve jeho vyhodnotili ako najväčšieho odborníka na to, čo potrebuje Zvolenská teplárenská.“
Neobávate sa, že v Zvolenskej teplárenskej bude robiť veci, ktoré nominanti SNS robili v minulom volebnom období?
„V momente, keď urobí jeden chybný krok, nastane dôvod, aby FNM konal a odvolal ho. Veľmi pozorne budeme jeho kroky sledovať aj my. V prípade, že urobí akýkoľvek krok, ktorý by zaváňal krokmi, ktoré robila SNS, bude odvolaný. Na druhej strane si myslím, že treba skončiť s nálepkovaním. Pozerajme sa najmä na to, čo ľudia dokážu a až v druhom rade na politické zafarbenie.“
FNM si zadalo audity vo všetkých teplárňach. Budete sa o ne zaujímať?
„Ak ukážu vážne pochybenia, bude treba konať.“
Takže chyby v hospodárení Žilinskej teplárenskej by mohli stáť aj funkciu šéfa Zvolenskej teplárenskej?
„Samozrejme. Ak sa preukáže, že tam nebolo všetko tak, ako má byť, bez najmenších pochybností.“
(knm)

Beata
Balogová
