Bratislava 30. mája (TASR) - Starosta mestskej časti (MČ) Bratislava-Nové Mesto Richard Frimmel je presvedčený, že pri prechode kompetencií v oblasti školstva z orgánov štátnej správy na miestnu samosprávu bude najťažší prvý rok.
V ďalších rokoch sa podľa neho postupne preukáže opodstatnenosť tohto procesu, ktorý sa v rámci reformy verejnej správy začne 1. júla 2002.
Mestský úrad (MÚ) Bratislava-Nové Mesto pre bezchybný prechod kompetencií v oblasti školstva vytvoril pracovnú skupinu, ktorá bude dohliadať na zmenu zriaďovateľa v jedenástich materských školách (MŠ) a ôsmich základných školách (ZŠ) v MČ Bratislava-Nové Mesto.
K základným úlohám tejto komisie, ktorej predsedom je Anton Pristaš, v súčasnosti patrí rokovanie o zorganizovaní prechodu kompetencií s odborom školstva Okresného úradu Bratislava III. a Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy.
Členovia komisie musia zaistiť preberanie majetku spod štátnej správy na mestskú časť a prechod všetkých pôsobností s tým spojených. Úlohou odborných pracovníkov MÚ a poslancov-členov školských rád je pripraviť aj návrhy ďalšieho prístupu k ZŠ a školským zariadeniam v otázkach spájania ZŠ a školských zariadení.
Delimitačná pracovná skupina MÚ Bratislava-Nové Mesto do 24. mája skontrolovala technický stav všetkých MŠ a ZŠ. Kontrolovali najmä strechy, okná, fasády budov, vyučovacie a stravovacie priestory, telocvične, oplotenie a technické zariadenia.
Výsledky kontrol, ktoré v niektorých prípadoch svedčia o takmer havarijnom stave, sú základom delimitačných protokolov pri preberaní novomestských MŠ a ZŠ.
V priebehu júna musí novomestská samospráva zmapovať nevyhnutné opravy a rekonštrukcie prebratých škôl, ako aj naplánovať investície, ktoré treba urobiť do 31. augusta 2002, resp. do konca tohto roka. Povinnosťou ľudí, ktorí budú dohliadať na spomínané zmeny v školstve na území Nového Mesta, je pripraviť aj rozpočty ZŠ a školských zariadení na II. polrok 2002 a vytvoriť priestor pre tvorbu školských obvodov a rád od 1.septembra 2002.
*šž rč