BRATISLAVA. „Je na poslaneckých kluboch, ako sa k tejto výzve a situácii postavia,“ hovorila 12. augusta o znižovaní platov poslancov premiérka Iveta Radičová z SDKÚ. Ani po dvoch mesiacoch sa však poslanci k „výzve“ znížiť si platy o desatinu nepostavili nijako a stále sa nedokázali dohodnúť na mechanizme, ako šetriť aj s celou štátnou správou.
Koaličná rada sa touto otázkou od septembra nezaoberala a ani niekoľko sedení zástupcov klubov neprinieslo výsledok. „Samozrejme, akceptujeme zníženie príjmov a máme oň záujem. Definitívna podoba návrhu bude jasná tento týždeň,“ povedal predseda klubu SDKÚ Jozef Mikuš.
Katastrofa vraj nebude
„Nemešká. Sú dve alternatívy a my to na nadchádzajúcej schôdzi budeme musieť vyriešiť. Len sa musíme dohodnúť,“ odvetil na otázku, prečo dohoda mešká, predseda Mosta–Híd Béla Bugár. „Musíme sa dohodnúť. Pokiaľ nebude dohoda, bola by to katastrofa, lebo by sme nemohli splniť náš sľub. To nebude nikto riskovať.“
KDH na Sulíka, Sulík mlčí
Ako budú šetriť
ústavným činiteľom okrem poslancov platy klesnú podľa deficitu verejných financií,
na platy sudcov sa použije iný, zatiaľ neschválený model,
poslanci si sami určia, o koľko si znížia platy.
Predseda klubu KDH Pavol Hrušovský nás odkázal na predsedu SaS Richarda Sulíka. „Túto otázku treba adresovať predsedovi parlamentu, ktorý sa postavil na čelo tejto iniciatívy.“ „Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal včera Sulík.
V koaličných kluboch sa za najpravdepodobnejšiu možnosť považuje, že sa poslanci pripoja k členom vlády, ktorí si majú z platov odpisovať každý mesiac trojnásobok, či neskôr dvojnásobok percenta deficitu verejných financií.
Minulý rok dosiahol 7,8 percenta. Platy politikov, ktoré sú pre krízu od roku 2008 zmrazené, sa predtým budú valorizovať, a tak budú reálne nižšie zhruba o 10 percent.
V hre je aj pevné zníženie platov o 10 percent, ktoré sa neodvíja od deficitu. Za deficit sa totiž niektorí zo zákonodarcov necítia byť zodpovední.
Poslanci hľadajú najskromnejší model svojho uskromnenia, píše Marián Leško.
Podporu zvažuje aj Smer
Znižovanie platov by mohol podporiť aj Smer, hoci Robert Fico o ňom v auguste hovoril: „Také ponižovanie ústavných činiteľov, také pokusy znižovať štandardy za každú cenu, len aby oni sa ukazovali ako najlepší na svete.“
„V princípe to z pohľadu makroekonomických čísel nič nerieši, ale je to symbol voči ľuďom. Takže určite nebudeme proti nejakému uskromneniu,“ povedal predseda klubu Smeru Pavol Paška. Podporu úspory okolo 10 percent nevylúčil. O tejto otázke hovoril včera aj so Sulíkom.
O znižovaní platov poslancov sa na schôdzi parlamentu, ktorá začína dnes, zrejme nerozhodne, hoci sa na nej bude preberať celý úsporný balíček. Na rokovanie by sa platy mali dostať v novembri popri debatách o štátnom rozpočte na budúci rok.
Poslanci dostávajú spolu s paušálnymi náhradami, ktoré nemajú zdanené, od 3400 do zhruba 3600 eur mesačne.

Beata
Balogová
