BRATISLAVA. Bývalý šéf Slovenského rozvojového fondu Oskar Soták tvrdí, že ho vydierali. Fond, ktorý spadá pod Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME), mal podľa vlády podozrivo rozdeľovať štátnu podporu blízkym firmám. Soták to odmieta.
„Chceli odo mňa peniaze. Určitá skupina ľudí. Obvinili ma, že som vytuneloval fond a keď to nezaplatím, tak podajú na mňa trestné oznámenie,“ povedal Soták. O koho presne išlo a koľko mal zaplatiť, Soták nepovedal. Naznačil, že išlo o podnikateľov blízkych bývalému vedeniu Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania, pod ktorú fond patril.
Jahnátek: Je to nezmysel
Trestné oznámenie pre údajné tunelovanie fondu iniciovalo vlani ministerstvo hospodárstva, ktoré má NADSME na starosti.
„Je to nezmysel. Dobre som sa zasmial,“ reagoval na Sotákove tvrdenia o vydieraní bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ten nedávno označil Sotáka za zodpovedného za to, čo sa vo fonde dialo. Bývalého riaditeľa NADSME Milana Jankuru sa včera nepodarilo zohnať.
Zo Slovenského rozvojového fondu podľa Jahnátka, ale aj súčasnej vlády, podozrivo tiekli peniaze do spriaznených firiem. „Je to vykonštruované,“ tvrdí Soták.
Podpora aj pre známych
V Slovenskom rozvojovom fonde je majoritným akcionárom štát. Spravuje ho investičný manažér, ktorý v ňom má jednopercentný podiel – akciovka 3on equity. Tá patrila Sotákovi, ktorý bol do vlaňajška aj predsedom správnej rady fondu.
,,Fond má hodnotu 800 miliónov korún, investoval do viacerých firiem,“ hovorí Soták. Z nich mal fond vystúpiť v roku 2014 so ziskom asi osem percent.
Dve spoločnosti, do ktorých išli milióny eur – Cromwell a Fun radio – sú prepojené na Petra Struhára, s ktorým Soták podniká. Struhár je spolumajiteľom Fun rádia. Jeho cyperská spoločnosť Endavour Holding spoluvlastní Cromwell. Cyperská firma mala podľa obchodného registra podiel aj v Sotákovej firme S.P.A. Development.
„Poznáme sa dlho,“ potvrdil Soták. Konflikt záujmov však odmieta.
V Cromwelle fond podľa Sotáka najskôr investoval peniaze, až potom do neho vstúpil Struhár. „Keď nám dochádzali peniaze, tak ja som oslovil pána Struhára, aby do toho vstúpil. Poznám ho a jestvuje medzi nami silná dôvera.“
V prípade rádia Fun bol podľa Sotáka iný motív, prečo investovali. „Nemožno ho ešte teraz zverejniť, keďže ide o obchodné tajomstvo.“
Informácií vraj dali dosť
Soták odmieta aj obvinenia, že štát nemal informácie o tom, čo sa vo fonde deje. „Odovzdávali sme novému vedeniu Slovenského rozvojového fondu kompletnú dokumentáciu. Len preberací protokol má šesťdesiat strán. Dokumentácia mala skoro dvetisíc strán.“
Rozruch okolo fondov NADSME vníma ako politickú zásterku, ktorou chcela koalícia prekryť problém hayekovcov.

Beata
Balogová
