SME

Novinárke hrozia pre Hedvigu

Právnik Hedvigy Malinovej a redaktorka denníka Új Szó dostali výhražné e­maily a telefonáty. Roman Kvasnica aj Mária Vrabcová si majú dávať pozor. Spája ich Hedviga Malinová.

Hedviga Malinová­Žáková tvrdí, že ju zbili, keď telefonovala po maďarsky. Stále jej za to hrozí, že ju obžalujú.Hedviga Malinová­Žáková tvrdí, že ju zbili, keď telefonovala po maďarsky. Stále jej za to hrozí, že ju obžalujú. (Zdroj: ARCHÍV SITA)

BRATISLAVA. Dajte si pozor! Taký odkaz doplnený vulgarizmami dostal pred niekoľkými dňami právnik Hedvigy Malinovej Roman Kvasnica a redaktorka po maďarsky píšuceho denníka Új Szó Mária Vrabcová, ktorá sa kauze dlhodobo venuje. Új Szó a SME majú spoločného vydavateľa.

Vrabcovej sa na jej súkromný mobilný telefón ozval neznámy mužský hlas v piatok. Po telefonáte zavolala späť na dané číslo a zistila, že osoba volala z automatu v nitrianskom Tescu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kvasnica dostal v ten istý deň e­mail s rovnakým znením a rovnakými vulgarizmami. Včera odoslal na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Domnievam sa, že ide o snahu nejakým spôsobom zneistiť ľudí, ktorí sa angažujú v kauze. Nemyslím, že ide o krok nejakého extrémistu, ale že to má racionálny základ," povedal SME Kvasnica.

V kauze nejde o prvý prípad zastrašovania.

Už raz zastrašovali

Ešte v roku 2006, keď sa mal útok na Malinovú stať, jej niekto v noci, kým spala s priateľom na poschodí bytu, na prízemí pootváral zásuvky a skrine.

Na rohožke boli položené kľúče, auto jej priateľa bolo odomknuté.

Keď v to ráno nasadla do autobusu do školy, vedľa nej sedela žena, ktorá si prezerala fotografie z ich bytu. Keď sa následne pokúšala dovolať priateľovi, jeho mobil nefungoval.

Aj tu podal Kvasnica trestné oznámenie. „Bolo začaté trestné stíhanie vo veci, ale prerušili ho s tým, že páchateľa sa nepodarilo nájsť," povedal advokát.

SkryťVypnúť reklamu

Čudné stretnutie mala minulý rok aj Vrabcová. Kontaktoval ju človek, ktorý sa predstavil ako reportér TA3 Peter Spurný. Stretla sa s ním v Nitre.

Tvrdil, že o prípade pripravuje reportáž a vyzvedal od nej viaceré informácie - ako často sa stretáva s Kvasnicom, čo ešte pripravuje, kde bola Malinová na detektore lži.

Jeho správanie jej bolo podozrivé a zavolala do TA3, kde zistila, že v televízii Peter Spurný nepracuje. Mobil, ktorý jej dal, sa chvíľu hlásil ako vypnutý a vzápätí už nefungoval.

Vec je stále u Labaša

Hedviga Malinová tvrdí, že ju v Nitre v roku 2006 napadli cestou na vysokú školu. Jej prípad vzbudil mimoriadnu pozornosť aj preto, že mal národnostný podtext.

Po štyroch rokoch neboli orgány činné v trestnom konaní schopné prípad uzavrieť. Prípad stojí na Generálnej prokuratúre, ktorá rozhodnutie odkladá s odôvodnením, že nemá vypracovaný znalecký posudok.

SkryťVypnúť reklamu

Ten, ktorý jej naposledy odovzdal dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Peter Labaš, mu prikázala dopracovať.

„Vec má opäť na znalecké skúmanie pán profesor Labaš a orgány činné v trestnom konaní nič nerobia napriek tomu, že im neustále navrhujeme vykonať množstvo úkonov," hovorí Kvasnica.

Labaša považuje „za odborne nespôsobilého a mimoriadne zaujatého".

Ten svoj posudok formuloval tak, že útok sa nestal a Malinová si ho vymyslela. Rana na pere podľa neho vznikla tým, že sa pohryzla.

Niekoľkí lekári, ktorých mená pod posudkom uviedol, sa od neho dištancovali a vyhlásili, že o žiadne odborné posudzovanie z ich strany nešlo.

Malinová je stále obvinená z krivej výpovede. Prokuratúra sa rozhoduje, či stíhanie zastaví, alebo vo veci podá obžalobu.

SkryťVypnúť reklamu

Budúci týždeň pôjde generálny prokurátor kauzu vysvetľovať na výbor pre ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 110
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 008
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 5 003
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 531
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 945
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 615
  7. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 301
  8. Plátené tašky a opakované použitie 3 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brankár Ľubomír Belko v zápase DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina v 10. kole Niké ligy.

Ktorý mladík je mužom číslo jedna?


Carlo Ancelotti na lavičke Brazílie

Brazília remizovala na pôde Ekvádoru.


TASR
Tyrese Haliburton strieľa víťazný kôš v prvom zápase finále NBA

Vedenia v sérii sa ujala Indiana.


TASR
Róbert Boženík.

Róbert Boženík má síce zmluvu v Boaviste ešte na jeden rok, no už potvrdil, že sa v lete bude sťahovať.


SkryťZatvoriť reklamu