BRATISLAVA. Eurofondy pre podnikateľov má zachrániť superagentúra, ktorej fungovanie dnes minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) predstaví vláde. Strata 50 miliónov eur hrozí Slovensku pre údajné tunelovanie vo fonde Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME).
Miškovov plán
zlúčiť Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií,
zmeniť rozhodovanie tak, aby hlavné slovo v novej agentúre mali ministri hospodárstva, práce, financií a zahraničia,
presunúť rizikové investície, ktoré sa mali tunelovať. Spravovať ich má Slovenská záručná a rozvojová banka.
Miškov navrhuje, aby NADSME splynula so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií (SARIO). Vytvorila by sa superagentúra, ktorá by podľa Miškova mala dôveru Bruselu. Prevzala by tiež niektoré činnosti Slovenskej energetickej a inovačnej agentúry.
„Celé to bude trvať najmenej pol roka, na presun eurofondov totiž treba súhlas Bruselu," hovorí Miškov.
Rozhodovať budú ministri
Miškov chce, aby podporu pre podnikateľov nemalo na starosti len ministerstvo hospodárstva, ale aj ďalšie rezorty. V správnej rade superagentúry tak bude okrem neho sedieť aj minister financií, šéf rezortu práce a minister zahraničných vecí.
Podnikatelia mali doteraz dôležité slovo pri rozhodovaní o smerovaní štátnej podpory. Po novom by naň mali len dozerať.
Investície do rizikového kapitálu, pri ktorých malo dôjsť k tunelovaniu, bude mať na starosti štátna Slovenská záručná a rozvojová banka. Doteraz ich spravovali súkromné firmy.
Zmena nebude jednoduchá
V NADSME má okrem štátu zastúpenie aj Združenie podnikateľov Slovenska a Slovenský živnostenský zväz. Tie vidia v premene agentúry problém.
„Bez súhlasu podnikateľov a živnostníkov sa transformovať nedá," povedal Ján Oravec zo združenia. Stanislav Čižmárik zo zväzu sa obáva, že z nového modelu budú profitovať najmä veľké firmy a malí podnikatelia stratia.
Zrušiť NADSME sa vláda zaviazala, keď sa o agentúru začala zaujímať polícia a Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF). Peniaze vo fondoch agentúry totiž ovládli dve firmy, ktoré ich mali rozdeľovať spriazneným podnikateľom.
Štát sa už raz neosvedčil
Súkromníkov do fondu angažoval bývalý riaditeľ NADSME Bystrík Berthóty, ktorý bol nominantom ministra financií Ivana Mikloša.
Berthóty dostal toto zadanie po afére s údajnou spreneverou peňazí počas druhej Dzurindovej vlády. Vtedy mal štát nad agentúrou väčšiu moc, napriek tomu došlo k pochybnému prevodu 1,5 miliardy korún na spoločnosť Cassovia BIC. Kauza stála kreslo ministra hospodárstva Pavla Ruska (ANO).
Spreneveru peňazí sa nepodarilo dokázať. Súd oslobodil bývalého šéfa agentúry Ľudovíta Balca, ktorý mal peniaze previesť. Košická firma peniaze vrátila.

Beata
Balogová
