BRATISLAVA. Kompetencie rezortov zrejme čakajú od novembra zmeny. Počíta s tým vládny návrh novely zákona o organizácii ústrednej štátnej správy z dielne ministerstva spravodlivosti, o ktorom diskutujú poslanci na úvod druhého rokovacieho dňa siedmej schôdze parlamentu.
Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu má po novom prísť o agendu cestovného ruchu a koordináciu využívania finančných prostriedkov z fondov EÚ, ktoré sa majú presunúť pod rezort dopravy. Exminister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) to 5. októbra na pôde Výboru NR SR pre kultúru a médiá označil ako oslabovanie rezortu. "Všetci na tomto výbore si ťažkajú na to, ako kultúra nemá prioritu a ak tu bola snaha ministerstvo zvýznamniť a dať mu aj ekonomický rozmer, tak prichádza čisto politické rozhodnutie ako uspokojiť politického partnera (KDH, pozn. TASR)," upozornil.
Rezort má prísť aj o agendu menšinovej kultúry, ktorá prejde pod vicepremiéra pre menšiny. "Nie je na to žiadny vecný dôvod. Nezaznamenal som za štyri roky žiadnu nespokojnosť s tým, ako si ministerstvo kultúry počínalo v tejto oblasti. Dokonca bola spokojnosť," zdôraznil Maďarič. Podľa neho ide o delenie kultúrnej politiky a oslabovanie rezortu kultúry. "Je to rozhodnutie koalície, aby sa uspokojil ďalší koaličný partner (Most-Híd, pozn. TASR)," povedal.
Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková (nominantka SDKÚ-DS), ktorá novelu kompetenčného zákona výboru predkladala, sa nebráni tomu, že ide o politické rozhodnutie vládnej koalície. "Iste, programové vyhlásenie vlády je politický dokument. Sú to stanovené vládne ciele a na to si kabinet určil aj spôsob organizácie ministerstiev, ktoré považuje za najsprávnejšie pre naplnenie týchto cieľov," vysvetlila s tým, že podľa jej názoru cestovný ruch pod rezort kultúry nepatrí.
Ministerstvo dopravy má po novom koordinovať aj prípravu politík regionálneho rozvoja. "Aj pôsobnosť v oblasti stavebnej výroby a stavebných výrobkov, tvorby a uskutočňovania bytovej politiky a poskytovania štátnej prémie k stavebnému sporeniu, ako aj v oblasti verejných prác, stavebného poriadku a územného plánovania okrem ekologických aspektov na ministerstvo dopravy," uvádza sa v materiáli.
Zmeny by sa mali dotknúť aj Ministerstva hospodárstva a výstavby SR. To by malo v rámci svojej pôsobnosti v oblasti zahraničného obchodu zastrešovať aj obchodovanie s vojenským materiálom. "Ide o vrátenie kompetencie na Ministerstvo hospodárstva SR z dôvodu, že táto kompetencia patrí medzi obchodné činnosti a realizáciu produkcie slovenských výrobcov," zdôvodnila predkladateľka, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).
Rezort zahraničných vecí má od januára získať pod svoju strechu aj riadenie slovenských obchodných zastupiteľstiev v zahraničí, obchodní radcovia aktuálne patria pod ministerstvo hospodárstva. S účinnosťou zákona bude rezort diplomacie zabezpečovať aj koordináciu realizácie politík Európskej únie. Novela prináša aj zmeny v názvoch troch rezortov. Ide o Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR, ktorého názov sa má zmeniť na Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR má byť po novom Ministerstvo dopravy, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu SR a Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR zas Ministerstvom kultúry SR.
Poslanci dnes budú hlasovať aj o ďalších návrhoch rezortu financií. Je medzi nimi aj zvýšenie spotrebnej dane na pivo a práve proti tejto iniciatíve prídu pred parlament demonštrovať nespokojnosť pivovarníci.
Popoludní sa bude diskutovať aj o návrhu uznesenia z dielne predsedu NR SR Richarda Sulíka (SaS), na základe ktorého má parlament požiadať Najvyšší kontrolný úrad o prešetrenie postupu spoločnosti Hayek Consulting v prípade jej zákaziek na ministerstve financií a v Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania.