BRATISLAVA. Predseda SaS Richard Sulík podporuje razantný prístup svojho ministra kultúry a cestovného ruchu Daniela Krajcera, ktorý sa rozhodol zlúčiť Slovenskú televíziu (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) do jednej verejnoprávnej inštitúcie.
Sulík si myslí, že je nutné návrh prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. "Túto radikálnu zmenu je nutné urobiť okamžite, aby sa prestala prehlbovať strata STV a aj preto, aby rôzni ľudia, ktorí sú nasatí ako pijavice na rozpočet STV už nemohli ďalej cicať z tohto rozpočtu," konštatoval dnes Sulík pred novinármi v Bratislave.
Rádio_FM sa rušiť nebude
Zdôraznil, že Koaličná rada koncepciu odsúhlasila s tým, že by sa zlúčenie malo urobiť čo najrýchlejšie, povedal predseda SaS na margo podpory návrhu zo strany koaličných partnerov. "V tejto chvíli už nestačia čiastkové riešenia, to sme zažili v minulosti, treba jeden rázny rez," vysvetlil.
Sulík sa vyjadril aj k otázke Rádia_FM a potvrdil, že jeho koniec nehrozí. „Veľmi dlho som sa na túto tému s ministrom Krajcerom rozprával. Môžem vám povedať, že Rádio_FM sa rušiť nebude,“ vysvetlil s tým, že aj jemu osobne by Rádio_FM chýbalo. „Diskusia, ktorá prebiehala, bola len v súvislosti s existenciou samostatného okruhu,“ dodal.
Krajcer v utorok vyhlásil, že je za zrušenie Rádia FM. "Je dostatok priestoru na ďalších vysielacích okruhoch na tie špeciálne hudobné programy a relácie. Nie je potrebné jednoducho platiť za šírenie signálu takéhoto špeciálneho hudobného kanálu," uviedol. Neskôr Krajcer svoje výroky zmiernil a uviedol, že o osude Rádia FM sa ešte bude diskutovať.
Nižňanský zlyhal
Podľa jeho slov je situácia v STV katastrofálna a jej sledovanosť dramaticky klesá. "Môj osobný názor je, že pán Nižňanský (riaditeľ STV, pozn. TASR) zlyhal ako manažér na celej čiare. Ja byť na jeho mieste by som sa hanbil vôbec tam chodiť každé ráno do roboty," dodal.
Rozsah vysielania Slovenského rozhlasu a televízie (SRTV) by sa podľa Krajcerovho návrhu mal zúžiť zo súčasných šiestich okruhov SRo na štyri a v prípade televízneho vysielania na dva okruhy.
Návrh by mal v novembri prerokovať parlament v skrátenom legislatívnom konaní, pričom v decembri by poslanci mali zvoliť nového šéfa inštitúcie. SRTV by mala začať fungovať od januára 2011.