BRATISLAVA. Štát nezaplatí výstavbu nového národného futbalového štadióna, ktorý mal pôvodne vyrásť na mieste súčasného Tehelného poľa v Bratislave. Vláda premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) dnes zrušila uznesenie predchádzajúceho kabinetu pod vedením Roberta Fica (Smer), ktorý vyčlenil na vybudovanie športového stánku 69,12 milióna eur.
Futbalový štadión pre potreby štátnej reprezentácie malo postaviť mesto Bratislava, štát mu na tento účel priznal dotáciu.
Zmluva medzi hlavným mestom a ministerstvo školstva o jej poskytnutí však doteraz nebola uzatvorená, keďže magistrát nezískal právo zbúrať stavby starého štadióna bratislavského Slovana. Tehelné pole sa v súčasnosti nevyužíva, "belasí" hrávajú domáce zápasy na susedných Pasienkoch.
Mesto pýtalo ďalšie peniaze
Hlavné mesto požiadalo v súvislosti s výstavbou nového štadióna o zvýšenie dotácie o úhradu dane z pridanej hodnoty (DPH), píše sa v návrhu na zrušenie vládneho uznesenia z 8. júla 2009. Magistrát tiež chcel od štátu ďalšie peniaze na odkúpenie starého Tehelného poľa. Zároveň sa podľa neho malo upustiť od záväzku financovať ďalšie vyvolané a nepredvídané náklady z rozpočtu mesta.
Mesto za účelom výstavby štadióna vstúpilo ako akcionár do spoločnosti Národný futbalový štadión. Podľa Milana Vajdu z magistrátu je však po rozhodnutí vlády otázne jeho zotrvanie v spoločnosti.
"Predpokladám, že touto problematikou sa bude nové mestské zastupiteľstvo a vedenie mesta po komunálnych voľbách čoskoro zaoberať," dodal. Mesto je však podľa neho aj naďalej ochotné podporiť "reálny a transparentný" projekt na výstavbu futbalového stánku.
Búrať sa malo začať už na jar
Búracie práce na Tehelnom poli mali podľa vlaňajšieho plánu odštartovať na jar tohto roka. Samotná výstavba nového stánku sa mala rozbehnúť v máji, jej dokončenie bolo naplánované na rok 2012.
Okrem športových podujatí mal byť štadión využívaný aj na kultúrne a spoločenské akcie. Viaceré média pred časom informovali, že do výstavby nového štadióna na mieste súčasného Tehelného poľa sa chce pustiť aj majiteľ futbalového Slovana Ivan Kmotrík.
Ficov kabinet chcel investíciou do štadióna okrem iného podporiť ekonomiku a zamestnanosť v čase hospodárskej krízy. Súčasná stredopravá vláda sa však rozhodla škrtať štátne výdavky a spomaliť tempo zadlžovania krajiny.
Kováčikovi by stačil aj menší štadión
Nový šéf Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik sa po nástupe do funkcie vyjadril, že v Bratislave by stačilo postaviť aj menší národný futbalový stánok. Pôvodne sa uvažovalo, že nový štadión by mal kapacitu asi 22.000 divákov, pričom by sa dala ešte zvýšiť. Kováčik by tiež chcel, aby sa modernizovali ďalšie slovenské štadióny.
Slovensko v súčasnosti nemá žiadny futbalový štadión, ktorý by spĺňal prísne medzinárodné kritériá. O potrebe výstavby nového stánku sa hovorilo už dlhšie, doteraz sa však na projekt nenašli peniaze.
Štadión mali pôvodne postaviť súkromní investori. Národný tím hráva domáce medzištátne zápasy na Pasienkoch, ale aj v iných slovenských mestách. Naposledy sa predstavil v utorok proti Írsku v Žiline.