BRATISLAVA. Návrh mechanizmu na rokovanie kabinetu predložil vedúci Úradu vlády SR Viktor Nižňanský.
Sumár predpokladaných výdavkov na finančný príspevok pre rodiny postihnuté povodňami v letných mesiacoch vyčíslila vláda začiatkom septembra v informatívnom materiáli na 5 990 200 eur.
Vládny materiál vtedy vznikol v súčinnosti s obvodnými úradmi a starostami obcí. Kabinet dnes uložil vedúcemu úradu vlády vyplácať finančný príspevok rodinám postihnutým povodňami v mesiacoch júl – august 2010 do dvoch týždňov od predloženia žiadosti.
Podľa dnes schváleného návrhu mechanizmu majú obce a mestá vypracovať zoznam počtu rodinných a bytových domov, ktoré boli zasiahnuté povodňami, vrátane domácností, počtu dospelých osôb v domácnosti a počtu nezaopatrených detí v domácnosti.
„Týmto krokom sa to trochu zrýchli a zjednotí, pretože obce budú mať povinnosť päť dní po sumarizovaní škôd a vyhodnotení zverejniť všetky údaje v mieste obvyklom. To znamená, aby aj miestni o tom vedeli,“ povedal po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolt Simon (Most-Híd).
Podľa neho vo vlne odškodňovania, ktoré robila vláda predchádzajúceho premiéra Roberta Fica (Smer-SD), bol chaos a dezorientácia.
„Rozdávali tým, komu chceli. A komu nechceli, nedali,“ myslí si Simon. Podľa Simona sa novým transparentným mechanizmom zabráni tomu, aby niekto nezneužíval systém a podobné katastrofy, lebo podľa neho Ficova vláda rozdávala postihnutým povodňami „peniaze z kufríka“.
Na základe žiadosti o príspevok postihnutým občanom vypracuje obec súhrnný zoznam žiadateľov, doplnený o počet nezaopatrených detí v domácnosti. Obec, mesto v súhrnnom zozname žiadateľov o príspevok určuje poradie na základe majetkových pomerov žiadateľa, počtu nezaopatrených detí a výšky škody. Päť dní potom obec zverejní zoznam.
Po uplynutí doby zverejnenia obec, mesto odošle zoznam so žiadosťami na miestne príslušný obvodný úrad na verifikáciu. Verifikovaný zoznam zašle obvodný úrad Úradu vlády SR. Ten bude vyplácať finančné príspevky žiadateľom prostredníctvom Slovenskej pošty. Úrad vlády zverejní na svojej internetovej stránke zoznam obcí, číslo domu, ulicu a výšku príspevku.
V mesiaci júl bol vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity v 113 obciach a mestách Prešovského, Banskobystrického a Košického kraja. Mimoriadna situácia bola vyhlásená v 34 obciach Žilinského, Prešovského, Košického a Trenčianskeho kraja.
V mesiaci august bol na území Slovenskej republiky vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity v 133 obciach a mestách Košického, Prešovského, Žilinského, Banskobystrického, Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. Mimoriadna situácia bola vyhlásená v 45 obciach a mestách Košického, Prešovského, Žilinského, Banskobystrického a Trenčianskeho kraja.